A machine learning based capacity management system for mainframe resources
Ana bilgisayar kaynakları için makine öğrenimi tabanlı kapasite yönetim sistemi
  1. Tez No: 759213
  2. Yazar: EKREM KÜRTÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Z sistemleri olarak da bilinen ana bilgisayarlar üzerinde çalışan uygulama sunucularının makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak kaynak tüketimi için bir kapasite planlama aracı tasarlamaktır. Bu araç, mevcut ve gelecekteki iş yükü taleplerini karşılamak için yeterli kaynakların mevcut olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Arzu edilen sistemin, artan taleplere göre ne kadar ek kapasiteye ihtiyaç duyulacağını belirleme ve daha sonra tahmin etme yeteneğine sahip olması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, platform tarafından sağlanan veri analizi, veri mühendisliği, veri yönetişimi ve Yapay Zeka modelleme hizmetlerini kullanarak kapasite planlama modeli oluşturmak için IBM Cloud Pak for Data as a Service kullanılmıştır. Veriler, platform dışında hazırlanıp analiz ve iyileştirme yapmak için platforma aktarılmıştır. Veri iyileştirme adımı tamamlandıktan sonra, makine öğrenme modelleri çeşitli algoritmalar kullanılarak eğitilmiştir. Ardından, platformun test arayüzü kullanılarak modellerin doğruluğunu ve performansını kontrol etmek için fonksiyonel testler yapılmıştır. Bu testlerin sonuçları, yorumlar ve daha fazla araştırma fırsatları da paylaşılmıştır. Tasarlanan kapasite planlama aracının kabul edilebilir hata oranları ile tutarlı tahminler yapabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to design a capacity planning tool for resource consumption of application servers which are running on mainframes, also known as Z systems, by using machine learning algorithms. This tool is aimed to ensure adequate resources are available in order to meet current and future workload demands. The desired system is intended to have capability to determine and then forecast how much additional capacity will be needed based on increasing demands. In this study, IBM Cloud Pak for Data as a Service is used to create capacity planning model by using data analysis, data engineering, data governance and Artificial Intelligence modeling services which are provided by the platform. The data is prepared outside of the platform and imported to the platform in order to perform analysis and refinement. After the data refinement step is completed, machine learning models are trained by using several algorithms. Then, functional tests are performed in order to check accuracy and performance of the models by using the test interface of the platform. Results of these tests, comments and further research opportunities are also provided. It is observed that the designed capacity planning tool is capable of making consistent predictions with acceptable error rates.