Modern erkeklikten postmodern erkek(lik)lere askerlik algısı ve pratikleri
Perception and practices of military service from modern masculinity to postmodern masculinities
- Tez No: 759212
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Askerlik, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her sağlıklı erkek için bir zorunluluktur. Savunma ve eğitim işlevinin yanı sıra kültürel bir anlama sahip olan askerlik vazifesi, erkeklik inşa sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Üzerinde ortaklaşılan bir askerlik uygulamasından bahsetmek mümkünken tek ve değişmez bir erkeklikten bahsetmek oldukça zordur. Dolayısıyla her erkek askerliği farklı şekilde algılamakta ve deneyimlemektedir. Bu çalışmanın amacı moderniteden postmoderniteye geçişle farklılaşan erkek(lik)lerin askerliği nasıl algıladığı ve deneyimlediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda İstanbul'un farklı semtlerinde ikamet eden, askerlik vazifesini yerine getirmiş 32 erkek katılımcıyla yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Military service is a must for every healthy male citizen of the Republic of Turkey. Military service, which has a cultural meaning in addition to its defense and education function, is one of the most important stages of the masculinity-building process. While it is possible to talk about common military practice, it is very difficult to talk about single and unchanging masculinity. Therefore, every man perceives and experiences military service differently. The aim of this study is to reveal how the male(s) differentiated by the transition from modernism to postmodernism perceive and experience military service. In this context, face-to-face in-depth interviews were conducted with 32 male participants who fulfilled their military service and were residents in different districts of Istanbul.