Psychosocial and political mechanisms of ambiguous loss among children having a parent with schizophrenia: A grounded theory study
Ebeveyni şizofreni tanısı almış çocuklarda muğlak kayıp deneyimini açıklayan psikososyal ve politik mekanizmaların incelenmesi: Bir temellendirilmiş kuram çalışması
  1. Tez No: 759272
  2. Yazar: İLAYDA ARKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ebeveyni şizofreni tanısı almış çocukların muğlak kayıp deneyimlerini psikososyal ve politik bileşenler temelinde inceleyen bir teori oluşturmaktır. Veriler, 10 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için gömülü teori yaklaşımı kullanılmıştır. Analiz sonuçları, şizofreni tanısı almış bir ebeveyne sahip olmanın, çocukların üç temel bağlamda çeşitli engellerle karşılaşmalarına neden olduğunu ortaya koymuştur: Bu engeller (1) ev ortamındaki engeller, (2) geniş aile üyeleriyle ilişkilerde ortaya çıkan engeller ve (3) sosyo-politik engeller olarak kavramsallaştırılmıştır. Söz konusu bariyerlerin birbirleriyle ilişkili olmasının yanı sıra, gizlilik, destek kaynaklarının eksikliği ve damgalamanın oluşturduğu kısır döngü ile de pekiştiği ortaya koyulmuştur. Bu nedenle, ebeveyni şizofreni tanısı almış olan çocukların kendilerini izole ettiği ve ebeveyn şizofrenisiyle ilgili deneyimlerini anlamlandırma süreçlerinde tek başına kaldıkları bulunmuştur. Ebeveynin psikolojik yokluğu ve normale duyulan özlemin ise ebeveynleşme ve muğlak kaybı beraberinde getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, ebeveynleşme ve ebeveyn şizofrenisinin neden olduğu çözümlenmemiş yas, ortaya çok faktörlü kayıplar çıkarmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'de toplum ruh sağlığı hizmetleri konusunda farkındalığın artırılmasının önemini ve buna paralel olarak hedef kitleye yönelik psikolojik ve sosyo-politik düzenlemelerin gerekliliğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study was to establish a theory investigating ambiguous loss experiences of offspring with parental schizophrenia through psychosocial and political lenses. The data were obtained via semi-structured interviews with 10 participants. A qualitative design was employed, and for the analysis of the qualitative data, the grounded theory approach was utilized. The results of the analysis presented that having a parent with schizophrenia was associated with several impediments to offspring lives under three different contexts that were (1) impediments in the home environment, (2) impediments in the relationships with extended family members, and (3) impediments in the socio-politic realm. These impediments were interdependent and reinforced by a vicious cycle of secrecy around the disease, the lack of support resources, and stigmatization. Hence, offspring were isolating themselves and searching for meanings to comprehend their experiences regarding parental schizophrenia. Afterward, this path combines with the parentification and ambiguous loss under the effects of the psychological absence of the affected parent and longing for normality. As a result, multi-factorial losses with unresolved grief and parentification emerged as the outcomes of parental schizophrenia. The findings of the current study emphasized the necessity of psychological and sociopolitical arrangements for the target population in line with the importance of increasing awareness regarding community mental health resources in Turkey.