Vermikülit - zeolit karışımlarının atık sulardan fosfor ve azot giderim performansının değerlendirilmesi
The performance of vermiculite - zeolite mixtures from wastewater to phosphorus and nitrogen
- Tez No: 759274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ İRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de bilhassa kırsal bölgelerde evsel atık suların arıtılması için oluşturulan doğal arıtma sistemlerinin (yapay sulak alanların) neredeyse hiçbirinde rutin işletme, bakım ve izleme faaliyetleri gerçekleştirilmemektedir. Bu nedenle çoğu sistemde özellikle filtre malzemesinden kaynaklı olumsuzluklar görülmektedir. Bu çalışmada farklı filtre malzemelerinin sade ve belirli ölçeklerde karışımı halinde atık sulardan fosfor ve azot giderim performansı laboratuvar koşullarında kolon filtre denemeleri ile test edilmiştir. Vermikülit ve zeolit öncelikle sade olarak kullanılıp sonrasında farklı karışım oranlarında (%75-%25, %50-%50, %25-%75) farklı konsantrasyonlarda (10, 25 ve 50 ppm) fosfor ve azot çözeltisi ile doyurulup farklı sürelerde hidrolik bekletme sürelerine (3, 6, 12, 24, 48.saat) tabi tutulduktan sonra alınan süzüklerde pH, elektriksel iletkenlik (EC), toplam azot ve toplam fosfor ölçümleri yapılmıştır. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne göre pH ve EC sonuçlarında deşarj sınırlarının içerisinde kalmışken fosfor kirliliği bakımından inşa edilen sistemler 25-50 ppm'lik dozlarda ilgili yönetmeliğe uygun başarı vermemiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde vermikülit malzemesinin fosfor gideriminde zeolit materyaline göre daha etkili olduğu, azot gideriminde ise iki malzemenin kullanımı da etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, almost none of the natural treatment systems (constructed wetlands) created specifically for the treatment of domestic wastewater in rural areas are undergoing routine operations, maintenance and monitoring. For this reason, most systems are particularly negative from filter material. In this study, the phosphorus and nitrogen removal performance from wastewater in the form of a mixture of different filter materials at a simple and specific scale has been tested by column filter treatments in laboratory conditions. Vermiculite and zeolite are first used as simple and then subjected to different levels of mixture (75% to 25%, 50% to 50%, 25% to 75%) in different concentrations (10, 25 and 50 ppm) phosphorus and nitrogen solution and then hydraulic retention times for different periods (3rd, 6th, 12th, 24th and 48th hour) electrical conductivity (EC), total nitrogen and total phosphorus (TP) measurements have been taken. Systems built for phosphorus pollution in pH and EC results remained within the discharge limits, according to the water pollution Control Regulation, did not achieve the appropriate regulation in doses of 25-50 ppm. As a result of the studies conducted, it has been determined that vermiculite material is more effective in removing phosphorus than zeolite material and that the use of two materials has a high effect on nitrogen removal.