Nickel sorption by activated sludge
Nikelin aktif çamur mikroorganizmaları tarafından adsorbsiyonu
- Tez No: 75938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz NİKELİN AKTİF ÇAMUR MİKROORGANİZMALARI TARAFINDAN ADSORBSİYONU Ancan, Betül Yüksek Lisans, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ülkü Yetiş Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Celal F. Gökçay Temmuz 1998, 112 sayfa Bu araştırmada, nikelin, aktif çamur mikroorganizmaları tarafından adsorblanması çalışılmıştır. Hem nikel metaline alıştırılmamış mikroorganizmalar hem de aklimatize olmuş mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yapılmış, ve seyrelme hızının, aktif çamurun nikel adsorblama karakteristikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. 0.09/s, 0.1 6/s ve 0.24/s seyrelme hızlarında kesikli sistemlerde aklimatize olmamış mikroorganizmaların adsorblama kinetikleri takip edilmiştir. Bütün seyrelme hızlarında, hem aktif hem de pasif adsorblama mekanizmaları gözlemlenmiştir. Seyrelme hızıyla, ve bunun sonucunda değişen baskın mikroorganizma türüyle, aktif ve pasif adsorblama yüzdeleri değişiyor olmasına rağmen pasif adsorblama en etkin mekanizma olarak gözlemlenmiştir. Çalışılan tüm büyüme hızlarında doğrusaladsorblama izotermleri elde edilmiştir. Bu da biyokütle ile serbest nikel iyonları arasında bir denge kurulduğunu göstermektedir. Daha sonra, mikroroganizmalar, giriş nikel konsantrasyonunun yavaş yavaş artırılmasıyla, 0.1 l/s seyrelme hızında, 85.2 umol/L nikel konsantrasyonuna adapte edilmiştir. Bu aklimatizasyon devresi boyunca, sürekli data toplanmış ve mikroorganizmalann nikele adaptasyonu hem nikel hem de biyokütle konsantrasyonu cinsinden takip edilmiştir. Bunu takiben, aklimatize olmuş mikroorganizmalann nikel adsorblama karakteristiklerindeki değişikliği takip etmek amacıyla, seyrelme hızı, ilk olarak, 0.25/s ve, ikinci olarak da, 0.45/s değerine yükseltilmiştir. Anahtar Kelimeler : Adsorbsiyon, aktif çamur, nikel, ağır metal giderimi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NICKEL SORPTION BY ACTIVATED SLUDGE Ancan, Betül M. S., Department of Environmental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ülkü Yetiş Co-Supervisor : Prof. Dr. Celal F. Gökçay June 1998, 112 pages In this study, Ni2+ sorption by activated sludge was studied. Both non-acclimatized and acclimatized cultures were tested and the effect of dilution rate on the Ni2+ sorption characteristics of activated sludge was investigated. Ni2+ sorption kinetic of non-acclimatized activated sludge was studied at the dilution rates of 0.09/h, 0.16/h and 0.24/h running batch adsorption tests. At all dilution rates, both active and passive uptake of Ni2+ were observed to occur. Although percentages of active and passive uptake changed with dilution rate due to the change in dominant microbial species, passive uptake was the dominant mechanism in Ni2+ sorption. At all dilution rates studied, linear adsorption isotherms were obtained, indicating the presence of an equilibrium in between biomass and the free nickel species. Then, the culture was acclimatized to 85.2 umole/L Ni2+ concentration by stepwise increase of influent Ni2+ mconcentration at a low dilution rate of 0.1 1/h. During this acclimation period, continuous data were collected and the adaptation of the culture was followed in terms of Ni2+ concentration and also MLSS. Then, dilution rate was increased, firstly, to 0.25/h and, secondly, to a high value of 0.45/h to examine the changes in Ni2+ adsorption characteristics of acclimatized activated sludge microorganisms. Keywords : Sorption, activated sludge, nickel, heavy metal removal IV