Techno-economic analysis of lactase production: Türkiye case
Laktaz üretiminin tekno-ekonomik analizi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 759474
  2. Yazar: EDA KAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZHAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Laktoz, sütte bulunan ve süt şekeri olarak bilinen bir karbonhidrattır. Ayrıca fermente edilebilirliği nedeniyle fırıncılık sektöründe ve bebek mamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Laktoz intoleransı adı verilen sindirim sistemi hastalığı, tüketimine bağlı olarak, bağırsaklarda beta-galaktosidaz enzimi olarak da bilinen laktazın üretilememesi veya yetersiz üretim sonucunda birincil ve ikincil olarak ortaya çıkar. Laktoz intoleransının yan etkilerini azaltmak için laktaz enzimi haricen tüketilen gıdalarda kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, Saccharomyces fragilis'ten bir enzim olan beta-galaktosidazın SuperPro Designer yazılımı ile simülasyonu yapılarak 1000 L, 2500 L, 5000 L, 7500 L ve 10000 çalışma hacimlerinde fermantasyonu, ayrılması ve saflaştırılmasını gerçekleştirmektir. SuperPro Designer ile simülasyon ile verimli üretim belirlenebildiğinden, beta-galaktosidaz üretimi tekno-ekonomik analiz ile araştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de Saccharomyces fragilis ile ß-gal üretiminin 11.753.414 US$ toplam yatırım ve 2.564.766 US$ işletme maliyeti, yüzde 76,61 brüt kâr marjı, yüzde 62,64 yıl yatırım getirisi oranlarının küçük çalışma hacimlerinde bile 1,60 yılda geri ödeme süresi sağladığı sonucuna ulaşılmıştır (2500 L). Sonuç olarak Amerika ve Çin Türkiye'deki üretime göre daha az kârlıydı, bu yüzden Türkiye'de yatırımcı veya işletmeci olarak üretim yapmanın daha karlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lactose is a carbohydrate which is found in milk and known as milk sugar. In addition, it is frequently used in the bakery industry and baby foods due to its fermentability. Depending on its consumption, the digestive system disease which is called lactose intolerance occurs as primary and secondary. As a result of the inability to produce the lactase, also known as a beta-galactosidase enzyme in the intestines or insufficient production. Therefore, in order to reduce the side effects of lactose intolerance, lactase enzyme is used in or externally consumed foods. The aim of this thesis is to carry out fermentation, separation, and purification of beta-galactosidase, an enzyme from Saccharomyces fragilis which was proceeded simulation with SuperPro Designer software, in working volumes as 1000 L, 2500 L, 5000 L, 7500 L and 10000 L under optimum production conditions for Türkiye, The United States of America and China. Since efficient production can be determined by simulation with SuperPro Designer, beta-galactosidase production has been investigated by techno-economic analysis. As a result, it has been concluded that the ß-gal production with Saccharomyces fragilis in Türkiye has US$ 11,753,414 total investment and US$ 2,564,766 operating cost, 76.61 percent gross margin, 62.64 percent years return on investment rates provide payback time in 1.60 years even in small working volume (2500 L). In volumes more than 2500 L, profitability will increase further, and profit will be made in a shorter time. Additionally, production of beta galactosidase in America and China are less profitable than in Türkiye. Finally, it has been determined that it is more profitable to produce beta galactosidase in Türkiye as an investor or an operator.