Covid-19 işsizlik ve enflasyon üzerine etkisi: VAR modeli analizi
Covid-19 impact on unemployment and inflation: The VAR model
- Tez No: 759473
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Her ülke ekonomisi için önem arz eden işsizlik ve enflasyon, geçmişten günümüze her daim gündemde olmuştur. Günümüzde yaşanan sosyal, kültürel ve ekonomik olaylardan doğrudan etkilenen bu iki makroekonomik gösterge, sıklıkla akademik çalışmalara konu olmaktadır. Bu olaylara örnek teşkil eden ve günümüzde tüm dünyanın etkisi altında kaldığı COVID-19 pandemisinin işsizlik ve enflasyon üzerine etkileri de incelenmeye değer bir konudur. Bu sebeple, bu çalışmada Türkiye'de görülen ilk vaka tarihi itibariyle, 2020:03 – 2022:03 dönemleri arasında enflasyon, işsizlik ve COVID-19 günlük yeni vaka sayıları arasındaki ilişki Vektör Otoregresyon Modeli (VAR) ile analiz edilmiştir. Analiz sırasında veri setleri, VAR modeline ait Granger nedensellik, etki-tepki ve varyans ayrıştırması testleri ile incelenmiştir. Çalışmada elde edilen ampirik bulgular doğrultusunda enflasyon ve günlük yeni vaka sayısı arasında çift yönlü, işsizlik ve günlük yeni vaka sayısı arasında tek yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, unemployment and inflation, which are important for the economy of every country, have always been on the agenda. These two macroeconomic indicators, which are directly affected by the social, cultural and economic events experienced today, are often the subject of academic studies. The effects of the COVID-19 pandemic, which sets an example for these events and is under the influence of the whole world, on unemployment and inflation are also worth examining. For this reason, in this study (as of the date of the first case seen in Turkey), the relationship between inflation, unemployment and the number of daily new cases of COVID-19 between 2020:03 - 2022:03 was analyzed by Vector Autoregression Model (VAR). During the analysis, the data sets were analysed with the Granger causality, impulse-response and variance decomposition tests of the VAR model. In line with the empirical findings obtained in the study, a bidirectional relationship was found between inflation and the number of new cases per day, and a unidirectional relationship between unemployment and the number of new cases per day.