E-spor kulüplerinin sosyal medya kullanımlarının kurumsal kimlik unsurları açısından incelenmesi: Twitter örneği
Examination of social media use of e-sports clubs in terms of corporate identity: Twitter example
- Tez No: 759515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ÖZBAŞ ANBARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde sosyal medya, bireylerin olduğu kadar kurumların da aktif bir şekilde yer aldığı bir sosyal ortam olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumların sosyal medya içerisinde var olabilmeleri, zamanın koşullarına göre kendilerini güncellemeleri, içerik üretim stratejilerini oluşturabilmeleri ve marka imajının güçlü kalmasını sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Kurumlara ait sosyal medya sayfalarının oluşturulması; içeriklerin kurumun belirlemiş olduğu tasarım stratejilerine göre belirlenmesi; paylaşım sıklığının yeterli olması; kurumun çalışanlarına, paydaşlarına, takipçilerine ve diğer insanlara olan davranışına yönelik içeriklerin üretilebilmesi gibi birçok faktör; kurumların sosyal medyada kurum kimliği unsurlarına sahip olma gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. E-spor kulüplerinin ulusal ve uluslararası turnuvalara katılması, oyun sektörünün taşıyıcı unsurları arasında yer alması ve istihdam olanaklarının bulunması gibi birçok faktör; e-sporun yeni dünya düzeni içerisinde kendine özgü bir yer edinmesini sağlamıştır. E-spor kulüplerinin sosyal medyada kurum kimliği unsurlarını nasıl ve hangi düzeyde yansıttıklarının ortaya çıkarılması amacıyla Twitter hesabı olan 34 kulüp seçilmiş ve kulüp sayfalarına ek olarak 5432 ileti, içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, e-spor kulüplerinin Twitter hesaplarında, kurum felsefesi, kurumsal tasarım, kurumsal iletişim ve kurumsal davranış unsurları kurumsal kimlik çatısı altında ayrı ayrı incelenmiştir. Genel olarak, e-spor kulüplerinin Twitter'da kurumsal kimlik unsurlarına yeterince yer vermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, social media emerges as a social environment in which individuals, as well as institutions, are actively involved. It is crucial for institutions to exist on social media in order to update themselves according to the conditions of the time, create content production strategies and ensure that the brand image remains strong. Many factors such as the creation of corporate social media pages, identifying the contents according to the design strategies determined by the institution, being enough the frequency of sharing, and producing content for the behavior of the institution towards its employees, stakeholders, followers and other people reveal the necessity of institutions to have corporate identity elements in social media. Many factors such as the participation of e-sports clubs in national and international tournaments, the fact that they are among the carriers of the gaming industry, and the availability of employment opportunities have made e-sports have a unique place in the new world order. In order to reveal how and at what level e-sports clubs reflect the elements of corporate identity on social media, 34 clubs with Twitter accounts were selected, and 5432 tweets in addition to club pages were evaluated by the content analysis method. In this research, corporate philosophy, corporate design, corporate communication and corporate behavior elements on Twitter accounts of e-sports clubs were examined separately under the roof of corporate identity. In general, it has been concluded that e-sports clubs do not give enough space to corporate identity elements on Twitter.