Futbol taraftarlarının sosyal medya katılım davranışı ve bağlılık noktaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media participation behavior and commitment points of football fans
- Tez No: 757902
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TİMUÇİN GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Futbol, günümüz spor endüstrisi içerisinde sahip olduğu özellikler nedeniyle en büyük paya sahip olan spor branşıdır. Bu spor branşının taraftarları, bu pazarda yer alan kulüplerin başarısında belirleyici bir etkiye sahiptir. Futbol kulüpleri, günümüz teknolojik dünyasında sosyal medya araçlarını kullanarak taraftarları ile daha sıkı ilişkilere dayalı bir etkileşim yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle futbol taraftarlarının sosyal medya katılım davranışı ve bağlılık noktalarının anlaşılması önemlidir. Bu çalışmanın amacı futbol taraftarlarının sosyal medya katılım davranışı ve bağlılık noktaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İzmir ilinde bulunan Karşıyaka SK ve Göztepe SK futbol taraftarları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 54 kadın ve 162 erkek olmak üzere toplam 216 futbol taraftarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Medya Katılım Davranışları Ölçeği, Bağlılık Noktaları İndeksi ve kişisel bilgi formundan oluşan anket formları kullanılmıştır. Veriler e-anket ve yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak test edilmiş, veri analizinde betimsel istatistiklerin dışında T-testi, ANOVa testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; Sosyal Medya Katılım Davranışı Ölçeği alt boyutlarında cinsiyet ve sosyal medya kullanım süresi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar belirlenmiş olup, diğer değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı belirlenmiştir. Bağlılık Noktaları İndeksi alt boyutlarında; cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar belirlenmiş olup, diğer değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı belirlenmiştir. Sosyal medya katılım davranışı ve bağlılık noktaları arasındaki korelasyon incelendiğinde, sosyal medya katılımı ile“takım”ve“toplum”bağlılık alt boyutları arasında yüksek düzeyde korelasyon olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak taraftarlar, sosyal medya platformları sayesinde duygu ve düşünceleriyle farklı bireyleri etkileyebilir, dahil olduğu grubun içerisinde ön plana çıkabilir, grubu spor kulübünün ürün ve hizmetlerini satın alma konusunda yönlendirebilir. Bu araştırmanın sonuçları spor kulüplerinin pazarlama stratejilerini geliştirerek taraftarları ile etkileşimlerini, gelirlerini ve marka değerlerini artırmalarına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Football is the branch of the sport that, because of its characteristics, has the largest share in today's sports industry. The supporters of this sport have a decisive influence on the success of clubs in this market. Football clubs are trying to create interaction based on closer relationships with their fans by using social media tools in today's technological world. For this reason, it is important to understand the participation behaviour and point of attachment of football fans on social media. The aim of this study was to investigate the relationship between football fans' social media participation behaviour and points of attachment. The study was designed as a descriptive and relational screening model. The universe of the study consists of football fans of Karşıyaka SK and Göztepe SK in İzmir. The sample of the study consists of 216 football fans, 54 women and 162 men. Questionnaires consisting of the Social Media Participation Behaviours Scale, Points of Attachment and a personal information form were used as data collection instruments in the study. Data were collected through an electronic survey and face-to-face interviews. The data were analyzed using SPSS 23.0 package program. A T-test, one-way ANOVA test and Pearson correlation analysis were used for data analysis. According to the analysis results obtained: In the sub-dimensions of the Social Media Participation Behavior Scale, statistically significant differences were found in the variables of gender and duration of social media use, and it was found that there were no statistically significant differences in other variables. For the sub-dimensions of the Points of Attachment, statistically significant differences were found for the variables of gender, marital status, and age, and it was found that there were no statistically significant differences for the other variables. When examining the correlation between social media participation behaviors and points of attachment, it was determined that there was a high level of correlation between social media participation and the sub-dimensions of attachment to the 'team' and 'society'. As a result, fans can influence different individuals with their feelings and thoughts through social media platforms, can come to the fore in the group it belongs to, may direct the group to purchase the sports club's products and services. The results of this research can contribute to improving the marketing strategies of sports clubs, increasing their interaction with their fans, their income and brand values.