Bidirectional transceiver module for 8-28 GHz amplitude and phase errors in variable gain amplifiers
8-28 GHz faz dizili sistemler için çift yönlü alıcı/verici modülü ve değişken kazançlı kuvvetlendiricilerdeki genlik ve faz hatalarını düşürecek özgün yöntem
  1. Tez No: 759541
  2. Yazar: KUTAY ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Next-generation communication applications utilize phased arrays with thousands of transceiver modules. The area and cost are as crucial as the performance of the transceiver module because of the large-scale integration. The technology and architecture of the module are critical and define the specifications of the sub-blocks. Each sub-block has a vital role to play and comes with its challenges. First, a novel technique is presented in this thesis to reduce the amplitude and phase errors in current steering variable gain amplifiers. This technique is implemented in a wideband variable gain amplifier using IHP 0.13 μm SiGe BiCMOS technology. It can be utilized in unidirectional transceiver architectures to control the amplitude of the signal with minimum error and high resolution. Also, low phase error, power consumption, and noise figure are achieved in a small chip area. Second, a bidirectional transceiver module operating between 8 to 28 GHz is presented. SiGe BiCMOS technology is preferred due to its high performance and integration with CMOS. The module consists of a bidirectional common chain and an RF front-end circuit. The common chain contains a true time delay, attenuator, and bidirectional amplifier, to control the amplitude and time delay of the system. The RF front-end includes a power amplifier, low noise amplifier, and single-pole double-throw switch to transmit high power and receive with low noise figure. Design and implementation of each block will be given, and the combined front-end will also be presented. Each sub-block has comparable or better performance with the state-of-the-art works in the literature.
Özet (Çeviri)
Yeni nesil haberleşme uygulamaları, binlerce alıcı-verici modülünden oluşan faz dizili yapıları kullanır. Alan ve maliyet, büyük ölçekli entegrasyon nedeniyle alıcı-verici modülünün performansı kadar önemlidir. Modülün teknolojisi ve mimarisi alt blokların özelliklerini tanımlayacağı için kritiktir. Her alt bloğun kritik bir görevi ve zorlukları vardır. Bu tezde, ilk olarak, değişken kazançlı kuvvetlendiricilerdeki genlik ve faz hatalarını azaltmak için yeni bir yöntem sunulmaktadır. Bu yöntem, genişbantlı bir değişken kazançlı kuvvetlendiricide IHP'nin 0.13 μm SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılarak uygulanmıştır. Sinyalin genliğini minimum hata ve yüksek çözünürlükle kontrol etmek için tek yönlü alıcı-verici mimarilerinde kullanılabilir. Ayrıca, küçük bir çip alanında düşük faz hatası, güç tüketimi ve gürültü figürü elde edilir. İkinci olarak, 8 ila 28 GHz arasında çalışan çift yönlü bir alıcı-verici modülü sunulmaktadır. Yüksek performansı ve CMOS ile entegrasyon kabiliyeti sebebi ile SiGe BiCMOS teknolojisi tercih edilmiştir. Modül, çift yönlü bir ortak hat ve bir RF ön uç devresinden oluşur. Ortak hat, sistemin genliğini ve zaman gecikmesini kontrol etmek için doğru süre geciktirici, zayıflatıcı ve çift yönlü kuvvetlendirici içerir. RF ön uçta bir güç kuvvetlendiricisi, düşük gürültülü kuvvetlendirici ve tek kutuplu çift atışlı anahtar, yüksek gücü iletmek ve düşük gürültü ile almak için bulunur. Her bloğun tasarımı ve uygulaması verilecek ve birleştirilmiş ön uç devresi de sunulacaktır. Her alt blok, literatürdeki en son çalışmalarla karşılaştırılabilir veya daha iyi performansa sahiptir.