Neoadjuvan kemoradyoterapi tedavisi alan rektum kanserli hastalarda nötrofil/lenfosit oranının patolojik tam yanıtı göstermedeki prognostik önemi
The prognostic importance of neutrophil/lymphocyte ratio in demonstrating pathological complete response in patients with rectal cancer receiving neoadjuvant chemoradiotherapy treatment
  1. Tez No: 759540
  2. Yazar: ECE SALİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Toplumda kolorektal kanserler en sık görülen ikinci kanser türü olup önemli bir halk sağlığı problemidir. Tarama programları ve görüntüleme yöntemleri sayesinde erken evrelerde hastalık teşhis edilebilmektedir. Cerrahi, neoadjuvan ve adjuvan kemoradyoterapi seçeneklerinin rektum kanserinde sağkalım üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Çalışmamız neoadjuvan kemoradyoterapi alan rektum kanserli hastalarda nötrofil/lenfosit oranına bakarak patolojik iyileşmeyi öngörebilmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 2016-2020 tarihleri arasında tedavi görmüş rektum kanserli hastalar dahil edildi. Hastaların tıbbi kayıtlarından neoadjuvan kemoradyoterapi öncesi ve sonrası nötrofil/lenfosit oranları incelendi, patoloji raporları tarandı. Hastaların nötrofil/lenfosit oranı ile bu veriler karşılaştırılarak, bu oranın sağkalım ve hastalığın prognozunu öngörmedeki yeri incelendi. Elde edilen verilen uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 187 hastanın yaş ortalaması 64,59±11,19 yıl ve %65,8'i erkekti. Hastaların %51,3'üne Kapesitabin verildi. Kemoterapi sonrasında 34 hastadan (%18,2) tam yanıt, 61 hastadan (%32,6) tama yakın yanıt ve 68 hastadan (%36,4) kısmi yanıt alınmış olup, 24 hastada (%12,8) tedaviye yanıt alınamadı. Tanı anındaki NLR'nin >3,63 olması progresyonu öngörmek için belirlediğimiz en optimal cut off değeri oldu. NLR >3,63 olan grupta kemoterapi olarak 5 FU verilme oranı anlamlı düzeyde yüksek bulundu. İki grubun tedavi yanıt oranları incelendiğinde, NLR 3,63 olan grupta %40,1 olarak bulundu. NLR >3,63 olan grupta PFS oranları anlamlı düzeyde daha düşük belirlendi. NLR 3,63 olan grupta %63,1 olarak hesaplandı. NLR >3,63 olan grupta OS oranları daha düşük olmakla birlikte bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı. Sonuç: Çalışmada incelenen rektum kanserli neoadjuvan kemoradyoterapi alan NLR
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancers are the second most common cancer type in the community and are an important public health problem. With screening programs and imaging methods, the disease can be diagnosed in the early stages. Surgical, neoadjuvant and adjuvant chemoradiotherapy options have positive effects on survival in rectal cancer. It aims to predict pathological recovery by looking at the neutrophil / lymphocyte ratio. Material and Method: In this retrospective cross-sectional study, patients with rectal cancer who were treated at the Medical Oncology Clinic of the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between 2016-2020 were included. The neutrophil/lymphocyte ratios before and after neoadjuvant chemoradiotherapy were analyzed from the medical records of the patients, and their pathology reports were scanned. By comparing the neutrophil/lymphocyte ratio of the patients with these data, the role of this ratio in predicting survival and prognosis of the disease was examined. The data obtained were analyzed with appropriate statistical methods. Results: The mean age of 187 patients included in the study was 64.59±11.19 years and 65.8% were men. Capecitabine was given to 51.3% of the patients. Almost complete response was obtained from 32.6% and partial response was obtained from 68 patients (36.4%), and 24 patients (12.8%) did not respond to treatment. NLR at the time of diagnosis >3.63 was the most optimal cut-off value we determined to predict progression. The rate of administration of 5 FU as chemotherapy was found to be significantly higher in the group with NLR >3.63. When the treatment response rates of the two groups were examined, the almost complete response rate was higher in patients with NLR 3.63 group. The rate of PFS was found to be significantly lower in the group with NLR >3.63. The 5-year OS rate was calculated as 72.3% in the group with NLR 3.63. Although OS rates were lower in the group with NLR >3.63, this difference was not statistically significant. Conclusion: A near-complete response rate was observed in patients with NLR