Yol yüzeyinde biriken killerin asfalt kaplamalar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of clay accounted on the road surface on asphalt pavements
  1. Tez No: 759580
  2. Yazar: HALİME SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karayollarında, asfalt kaplama parametreleri kaplamanın ömrü açısından büyük önem arz etmektedir. Asfalt kaplamalarda beklenen performansın sağlanması için servis ömrü boyunca ekonomik, güvenilir, konforlu ve çevre koşullarına dayanıklı olmak gibi bazı koşulların sağlanması beklenir. Bununla birlikte kaplamalar trafiğin etkisi, kimyasal etkiler ve çevre etkisi gibi birçok sebepten dolayı olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeplerden dolayı kaplamalarda deformasyonlar görülebilmektedir. Bu deformasyonların başında çevresel etkilere bağlı su hasarı gelmektedir. Çevreden asfalt kaplamalara nüfuz eden killer ile kaplamada bölgesel soyulmalara neden olan su hasarı oluşmaktadır. Killer, bitüm ve agrega bünyesinde bulunduğunda adezyon bağının zayıflamasına sebep olarak soyulmalara ve buna bağlı derin deformasyonların oluşmasında rol oynar. Bu nedenle, bitüm-su-kil etkileşimi asfalt kaplamalarda göz önüne alınması gereken bir durumdur. Bu kapsamda Karayolları Genel Müdürlüğü teknik şartnamesine uygun Marshall Stabilite numunelerine farklı katkılı-katkısız koşullama yöntemleriyle kil nüfuz edilmiş, Modifiye Lottman deneyi ile oluşan dayanım farklılıkları irdelenmiştir. Deney sonucunda katkılı malzemelerin daha fazla dayanım gösterdiği ve kile maruz kalma süresiyle orantılı olarak direncin düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On highways, asphalt parameters are of great importance for the service life of the pavement. In order to provide the expected performance in asphalt pavements, it is expected to have certain conditions such as being economical, reliable, comfortable and resistant to environmental conditions throughout the service life. However, coatings are adversely affected due to many reasons such as the effect of traffic, chemical effects and environmental effects. For these reasons, deformations can be seen in the coatings. At the beginning of these deformations is water damage due to environmental effects. Clays penetrating into asphalt pavements from the environment cause water damage that causes local peeling of the pavement. When clays are present in bitumen and aggregate, they play a role in the formation of peeling and deep deformations due to weakening of the adhesion bond. Therefore, the bitumen-water-clay interaction should be considered in asphalt pavements. In this context, clay was penetrated into Marshall Stability samples in accordance with the technical specifications of the General Directorate of Highways with different additive-unadded conditioning methods, and the strength differences created by the Modified Lottman test were examined. As a result of the experiment, it was observed that the materials with additives showed more strength and the resistance decreased in proportion to the exposure time to clay.