Life estimate of buried polyethylene pipes
Gömülü polietilen boruların ömür hesabı
- Tez No: 75964
- Danışmanlar: PROF. DR. O. SELÇUK YAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
öz GÖMÜLÜ POLİETİLEN BORULARIN ÖMÜR HESABI Karabıçak, Umut Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. O. Selçuk Yahşi Eylül 1998, 80 sayfa Bu çalışma, gömülü polietilen gas borularının ve bunların alın, elektro füzyon kaynaklarının, çatlak varlığı durumunda, ömür hesabı ile ilgilidir. Viskoelastisite ve lineer elastik kırılma mekaniği teorileri kullanılarak, kolay kullanımlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bilgisayar programında, sahada kullanılan polietilen borulardan alınan numunelerin, üç noktadan uygulanan bükülme deneyi sonuçları kullanılarak yavaş çatlak ilerlemesi değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler, yavaş çatlak ilerleme malzeme özelliği olarak bilinen çatlak başlama ve yayılma sabitlerini hesaplama da kullanılmıştır.Borulama sisteminde çatlak mevcudiyeti durumunda, gerilme şiddeti faktörleri hesaba katılmış, bu faktörler, çatlak ve boru boyutları, iç basınç, kaya, toprak ve trafik yükleri, borunun et kalınlığı boyuca varolan artık çevresel gerilme ve sıcaklık etkilerine göre hesaplanmıştır. Yavaş çatlak ilerleme malzeme özellikleri ve gerilme şiddeti faktörleri gömülü polietilen gas borularının ömür hesabında kullanılmıştır. Bütün bu parametreler, bilgisayar programına eklenmiştir. Program IBM uyumlu bilgisayarlarda çalışan Microsoft Visual Basic 5.0 yazılımı ile geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Polietilen, Alın Kaynağı, Elektro Füzyon, Lineer Elastik Kırılma Mekaniği, Viskoelastisite, Kırılgan, Yavaş Çatlak İlerlemesi, Gerilme Şiddeti Faktörü, Artık Çevresel Yük. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LIFE ESTIMATE OF BURIED POLYETHYLENE PIPES Karabicak, Umut M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. O. Selçuk Yahşi September 1998, 80 pages The present study is concerned with lifetime prediction of buried polyethylene gas pipes and their butt fusion, electro-fusion joints in the presence of defects. A user friendly computer program was developed by using linear elastic fracture mechanics and viscoelasticity theory. In the computer program, by using measured load point displacement records obtained by three point bend specimen cut from actual polyethylene gas pipes or joints, slow crack growth data was calculated. This data was used in evaluation of crack initiation and propagation constants known as polyethylene slow crack growth material properties. IllIn the presence of a crack on the pipe structure the stress intensity factors were taken into account. The stress intensity factors were evaluated according to crack and pipe dimensions, loading conditions such as internal pressure, rock forces, soil and traffic loads, residual hoop stress distribution along the pipe wall and temperature effects. The slow crack growth material properties and the stress intensity factors were used in lifetime estimation of buried polyethylene gas pipes. All these parameters were added into the computer program. The code was generated in Microsoft Visual Basic 5.0 running on IBM compatible PC environment. Keywords : Polyethylene, Butt Fusion, Electro Fusion, Linear Elastic Fracture Mechanics, Viscoelasticity, Brittle, Slow Crack Growth, Stress Intensity Factor, Residual Hoop Stress. IV