Rönesans döneminde John Dowland
John Dowland during the Renaissance
- Tez No: 759645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KÜRŞAD TERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
John Dowland 1563 – 1626 yılları arasında yaşamış, Rönesans dönemi lavta icracısı ve bestecidir. Kariyerinin başlangıcından itibaren ismini tüm Avrupa'ya duyurmuş olan İngiliz lavtacı Dowland, yaşadığı dönem içinde lavta eşlikli şarkı kitapları yayımlamış, şarkıları herkes tarafından beğeniyle karşılanarak, lavta icracıları arasında ismini ön plana çıkarmayı başarmıştır. Çoğu el yazması halinde olan solo lavta eserleri ise günümüze kadar önemini koruyarak gelmiş, klasik gitar repertuarlarında yerini almayı başarmıştır. Toplum anlayışından birey anlayışına evrilen Rönesans süresince bilimde, eğitimde, felsefedeki gelişmeler sanatın ve sanatçıların ilgi alanlarını da genişleterek, geçmişte yalnızca dini meseleleri konu edinen sanat eserlerinin yerini dünyevi olan, yaşamın ve yaşama sevincinin önemini anlatan sanat eserleri almaya başlamıştır. Bu durum, müziğin sınırlarını genişleterek çok sesliliğin gelişmesinde ve beraberinde çalgı müziğinin de öne çıkmasında etkili rol oynamıştır. Dowland'ın lavta için yazdığı eserler, yalnızca Rönesans döneminin çalgı müziği açısından öneme sahip olmakla kalmayıp, Julian Bream, Andrés Segovia gibi günümüzün önde gelen gitar icracılarının repertuarlarında yer almaktadır. Şarkı kitapları da günümüzde büyük ölçüde ilgi kaynağı olarak, popüler müzikte ismini duyurmuş Sting'e kadar birçok değerli solistin gerek sahne performanslarında gerekse CD kayıtlarında sıkça yer almaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
John Dowland, who lived from 1563 to 1626, was a Renaissance lute player and composer. British Lutist Dowland, who made his name known all over Europe from the beginning of his career, published songbooks with lute accompaniment during his lifetime, and his songs were appreciated by everyone, as he succeeded in bringing his name to the forefront among lute performers. His solo lute works, most of which are in manuscript, have survived to the present day by preserving their importance and have succeeded in taking their place in Classical Guitar repertoire. During the Renaissance, developments in science, education and philosophy expanded the interests of art and artists, replacing works of art that dealt only with religious issues in the past; Dowland began to receive works of art that were worldly and described the importance of life and the joy of living. This situation played an effective role in the development of polyphony by expanding the boundaries of music and the emergence of instrument music with it. Dowland's works for the lute are not only important for their place in the instrumental music of the Renaissance period, but also for their place in the repertoire of today's leading guitar performers such as Julian Bream and Andrés Segovia. Songbooks continue to be frequently included in stage performances and CD recordings of many valuable soloists, including popular artists such as Sting.