Dizel tanklarından hafif hidrokarbonların buharlaşmaoranını azaltmak için yeni bir yöntem geliştirilmesi
Development of a new method to reduce the evaporationof light hydrocarbons from diesel tanks
- Tez No: 759646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERDEM ÜNŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yakıt tanklarından hafif hidrokarbonların buharlaşması durumu herhangi bir sıcaklıkta ve tüm çevre koşullarında meydana gelebilmektedir. Çevre kirliliği oluşmakta, çalışanların ve toplumun sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Yakıtın fiziksel ve kimyasal özellikleri değişebileceği için yakıtın kalitesi ve dolayısıyla ülke ekonomisi de olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenlerden dolayı hafif hidrokarbonların buharlaşmasını kontrol etmek için etkili yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, dizel tanklarında meydana gelen hafif hidrokarbonların buharlaşma oranını azaltmak için EDTA ve NaOH kullanılarak farklı oranlarda (I:1/1, II:1/2, III: 1/3, IV:1/4 a/a) dört organik bileşik (OB) hazırlanmıştır. Hazırlanan OBler kendi tasarımımız olan doymuş buhar basıncı ölçer haznesinde dizele eklenmiş ve doymuş buhar basınçları ölçülmüştür. Çalışma sonunda herbir OB için optimum konsantrasyon, doymuş buhar basıncını azaltma yüzdesi ve tank içinden dizelin çekme-ekleme işlemleri sırasında OBlerin etkili kalış süresi belirlenmiştir. Buna göre Irak dizeli içeren tank içine bir defa OB (I, II, III ve IV) bileşiklerinin ilave edilmesi durumunda tank içinden hafif hidrokarbonların buharlaşma oranları sırasıyla %60.43, 64.40, 78.87 ve 88.73 olarak tespit edilmiştir. OBlerin (I, II, III ve IV) optimum konsantrasyonlarda (2, 1.75, 1.75 ve 1.5 ppm) tanklara eklendikten sonra dizel çekme-ekleme işlemleri sırasındaki etkinliklerinin sırasıyla 23, 28, 35 ve 48 kez devam ettiği görülmüştür. Hazırlanan OBler arasında OB-IV bileşiği en etkili bileşik olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda düşük maliyetli, kolay erişilebilir, kolay uygulanabilir, verimli ve çok tekrarlı tankta kalma yeteneğine sahip, doğa dostu organik bileşikler üretilmiştir. Geliştirilen OBler dizelin fiziksel özelliklerinde değişikliğe neden olmamıştır. Doymuş buhar basıncını ölçmek için tarafımızdan yerli bir cihaz tasarlanmıştır. Geliştirilen OBler tüm petrol türevlerine, farklı tipte tanklara, farklı iklim koşullarına sahip farklı ülkelerde uygulanma imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaporation of light hydrocarbons from fuel tanks can occur at any temperature and under all environmental conditions. Environmental pollution occurs, the health of employees and society are adversely affected. Since the physical and chemical properties of the fuel may change, the quality of the fuel and therefore the economy of the country is adversely affected. For these reasons, effective methods are being studied to control the evaporation of light hydrocarbons. In this thesis, four organic compounds (OC) were prepared in different ratios (I:1/1, II:1/2, III: 1/3, IV:1/4 w/w) by using EDTA and NaOH to reduce the evaporation rate of light hydrocarbons occurring in diesel tanks. The prepared OCs were added to the diesel in the saturated vapor pressure meter chamber of our own design and the saturated vapor pressures were measured. At the end of the study, the optimum concentration, percentage of saturated vapor pressure reduction and the effective residence time of the OCs during the withdrawal and addition of diesel from the tank were determined for each OC. Accordingly, when OC (I, II, III and IV) compounds were added once into the tank containing Iraqi diesel, the evaporation rates of light hydrocarbons from the tank were determined as 60.43%, 64.40, 78.87 and 88.73%, respectively. After adding OCs (I, II, III and IV) at optimum concentrations (2, 1.75, 1.75 and 1.5 ppm) to the tanks, it was observed that their effectiveness during diesel dischargeaddition processes continued 23, 28, 35 and 48 times, respectively. Among the OCs prepared, the OC-IV compound was determined as the most effective compound. As a result of this study, low-cost, easily accessible, easy-to-apply, efficient and environmentally friendly OCs have been produced with the ability to stay in the tank repeatedly. Developed OCs did not change the physical properties of diesel. A domestic device has been designed by us to measure the saturated vapor pressure. The developed OCs offer the opportunity to be applied to all petroleum derivatives, different types of tanks, and different countries with different climatic conditions.