Image-based occupancy sensing and privacy implications
Görüntü tabanlı kullanım algılama ve gizlilik uygulamaları
- Tez No: 759649
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yapılı çevrede kullanım verilerinin toplanması arttıkça, özellikle bina doluluğu ile ilgili analitikler büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte, birçok veri toplama yaklaşımı, bireylerin mahremiyet haklarını ve dolayısıyla rahatlıklarını ihlal etmektedir. Bu tez, özellikle görüntü tabanlı algılamaya odaklanarak, akıllı bina teknolojilerinin yaygınlaşması ile bireysel mahremiyet ve özerklik arasındaki gerilimi ele almayı amaçlamaktadır. Kamera görüntüleri gibi kaynaklar tarafından toplanan görüntü tabanlı algılama yoluyla veri toplama ve doluluk algılama olasılıklarını ve sonuçlarını araştırır. 'Akıllı' binaların tanımlarını ve kapsamını ele alıyor, konut dışı alanlarda doluluk algılamaya odaklanıyor, ardından görüntü tabanlı doluluk algılama araştırmaları yapıyor ve son olarak mahremiyet ve günümüzün akıllı binalarındaki önemine değiniyor. Araştırma, biri mahremiyeti koruyan açıya sahip iki kameradan alınan görüntülerin bir araya getirildiği bir saha deneyi ile inşaat ve bitişik alanlardaki bireylere, hangi kamera açısıyla daha rahat olduklarını bulmaya yönelik bir anketten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the use of data collection in the built environment increased, data pertaining to building occupancy has gained considerable importance in realms such as energy optimization and spatial usage analytics. However, many data collection approaches infringe on individuals' rights to privacy, and subsequently their comfort. This thesis aims to address the tension between the proliferation of smart building technologies and individual privacy and autonomy, specifically focusing on image-based sensing. It explores the possibilities and consequences of data harvesting and occupancy sensing through image-based sensing, gathered by sources such as camera footage. It addresses the definitions and scope of 'smart' buildings, focuses on occupancy sensing in non-residential spaces, followed by research into image-based occupancy sensing and finally delving into privacy and its relevance in today's smart buildings. The research is comprised of a field experiment gathering footage from two cameras, one with a privacy-preserving angle, along with a survey aimed towards individuals in the construction and adjacent fields, to find which camera angle they are more comfortable with in the non-residential areas they occupy.