Ground mounted on-grid solar power plant installation and performance analysis: A case study in Gaziantep
Arazi üzerine şebeke bağlantılı güneş enerji santrali kurulumu ve performans analizi: Gaziantep ili örneği
- Tez No: 759672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fosil yakıtların hızla tükenme tehlikesi, insan sağlığının ve çevrenin bu kaynaklardan çok fazla olumsuz etkilenmesi yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen ve sonsuz enerji kaynağı olan güneşten, elektrik enerjisi elde eden sistemlerin kurulumları hızla artış göstermektedir. Çalışmanın amacı Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin sahibi olduğu fotovoltaik temelli güneş enerji santralinin verileri ile modül teknolojisi ve panellerin yerleşim açısı değiştirilerek yapılan simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması; bu sonuçlara göre Gaziantep bölgesi için en uygun açı ve modül teknolojisi önermektir. Bu çalışmada Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin şebeke bağlantılı Güneş Enerji Santralinin 01.01.2017-31.12.2020 tarihleri arasındaki dört yıllık üretim verileri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra PVGIS ve PVSOL programları ile hem santral ile aynı hem de santralden farklı modül teknolojisi ve farklı eğim konfigürasyonlarıyla simülasyonlar yapılmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırılarak Gaziantep bölgesi için en uygun modül teknolojisi ve eğim açısı paylaşılmıştır. Çalışma, bölgenin potansiyelinin değerlendirilebilmesi için yatırımcılara ve akademik çalışmalara kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The danger of rapid depletion of fossil fuels, and the adverse effects on human health and the environment from these sources increase the importance of renewable energy sources day by day. For this reason, the installation of systems that obtain electrical energy from the sun, which is one of the renewable energy sources and is an endless energy source, is increasing rapidly. The study aims to compare the data of the photovoltaic-based solar power plant owned by Gaziantep Hasan Kalyoncu University and the simulation results by changing the module technology and the placement angle of the panels; According to these results, to propose the most suitable angle and module technology for Gaziantep region. This study used four-year production data of Hasan Kalyoncu University's grid-connected Solar Power Plant between 01.01.2017-31.12.2020. In addition, simulations were made with PVGIS and PVSOL programs, both with the same module and with different module technology and different slope configurations from the plant. By comparing the obtained data, the most suitable module technology and inclination angle for the Gaziantep region are shared. The study is a resource for investors and academic studies to evaluate the potential of the region.