Endoskopik tanıya dayalı helikobakter pilori pozitif hastalarda hepatosteatoz ve kardiyovasküler risk değerlendirilmesi
Evaluation of hepatosteatosis and cardiovascular risk in patients with helicobacter pylori positive patients based on endoscopic diagnosis
  1. Tez No: 759718
  2. Yazar: SEZAİ KARAVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TUĞBA OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Helikobakter pilori enfeksiyonu dünyada en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardandır. H. Pilorinin, gastrik mukozadaki inflamasyona bağlı salınan mediatörlerin meydana getirdiği sistemik inflamatuar cevaba sekonder olarak gastrointestinal sistem dışında ek hastalıklara yol açabildiği öne sürülmektedir. H. Pilorinin gastrointestinal sistem dışında kardiyovasküler, hepatobiliyer hastalıklarda rolünün olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada H. Pilori'nin hepatosteatoz ve kardiyovasküler risk ile ilişkisini karaciğer fibrozis skorlamaları ve kardiyak risk skorlamaları ile değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamızda H. Pilori pozitif, hepatosteatoz bulunan 205 hasta, H. Pilori pozitif, hepatosteatoz bulunmayan 153 hasta ve H. Pilori negatif, hepatosteatoz bulunmayan 110 kontrol grubu birey retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların laboratuvar bulguları (AST, ALT, GGT, ALP, LDH, T. Bilirubin, D. Bilirubin, serum albumin, lipid profili, hemogram), vücut kitle indeksi, H. Pilori biyopsi ve USG görüntüleme sonuçları kaydedildi. Sonuçlara göre kardiyak (Framingham, PAİ) ve karaciğer fibrozis (FİB4, APRI, NFS) skorları hesaplanarak grupların karşılaştırması yapıldı. BULGULAR: Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda H.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Helicobacter pylori infection is one of the most common bacterial infections in the world. It has been suggested that H. pylori may cause additional diseases outside the gastrointestinal tract secondary to the systemic inflammatory response caused by mediators released due to inflammation in the gastric mucosa. It has been suggested that H. pylori may have a role in cardiovascular and hepatobiliary diseases other than the gastrointestinal system. In this study, we aimed to evaluate the relationship of H. pylori with hepatosteatosis and cardiovascular risk using liver fibrosis scoring and cardiac risk scoring. MATERIAL-METHODS: In our study, 205 H. pylori positive patients with hepatosteatosis, 153 H. pylori positive patients without hepatosteatosis, and 110 H. pylori negative patients without hepatosteatosis were included retrospectively. The patients' laboratory findings (AST, ALT, GGT, ALP, LDH, T. Bilirubin, D. Bilirubin, serum albumin, lipid profile, hemogram), body mass index, H. Pylori biopsy and USG imaging results were recorded. According to the results, cardiac (Framingham, PAI) and liver fibrosis (FIB4, APRI, NFS) scores were calculated and the groups were compared. RESULTS: As a result of the statistical evaluation, BMI, weight and age were found to be significantly higher in the group with H.