Alcohol use involvement groups among Turkish emerging adults: The role of self-regulation in group membership
Genç yetişkinler arasındaki farklı alkol kullanım grupları: Öz düzenlemenin yordayıcı rolü
- Tez No: 759719
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, duygusal ve davranışsal öz düzenleme perspektifinden hareketle, gençlerde alkol kullanım örüntüleri ile çeşitli dürtüsellik boyutları (tasarlama eksikliği, sıkışıklık, heyecan arayışı, sebatsızlık), duygu düzenleme becerileri (sıkıntıya dayanma, olumsuz duygulanım) ve alkol kullanım bağlamı (alkol kullanımına başlama yaşı, kiminle ve nerede alkol kullanıldığı, ebeveynlerin alkol kullanımı) arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında 18-25 yaş aralığındaki 701 katılımcıya internet üzerinden anket uygulanmıştır. Araştırma bulguları, ailesi ile birlikte yaşayan, daha geç yaşta alkol kullanmaya başlayan, heyecan arayışı düşük olan gençlerin, düşük alkol kullanımı ile tanımlanan“seyrek ve hafif kullanıcılar”gurubunda olma olasılığı diğerlerine göre daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, psikiyatrik bir tanıya sahip olma, düşük öz denetim (tasarlama eksikliği, sebatsızlık) becerilerinin alkol kullanımı açısından risk faktörü olduğu belirlenmiştir. Söz konusu bulgular, genç yetişkinlere yönelik alkolün kötüye kullanımını önleme çalışmalarının geliştirilmesinde, gencin kişilik özelliklerinin ruh sağlığı, alkol kullanım bağlamı ve ikâmet koşulları ile beraber düşünülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of the present study was to identify different drinking groups in a non-clinical sample of emerging adults, based on different indexes of alcohol use, and to examine the impact of several self-regulation and contextual indicators on group membership. The study sample consisted of 18-25-year-old emerging adults (n = 701) who had consumed alcohol at least once in their lifetime. Three drinking groups were empirically derived. Regular moderate drinkers were the largest cluster (45%), followed by infrequent light drinkers (38.9%), and heavy drinkers (15.5%). Higher sensation seeking, lower self-control, and having a psychiatric diagnosis distinguished primarily between heavy drinkers and the other two clusters at the lower end of the alcohol involvement continuum. As an unanticipated finding, lower negative emotionality was also a significant predictor of heavy drinking. Specifically, living with family members predicted infrequent light drinkers. These findings suggest that in prevention projects targeting alcohol abuse in emerging adulthood, in addition to personality traits, young person's mental health, living situation and the context of drinking should also be considered. This study also lends support for examining subpopulations of drinkers and implementing a multidimensional perspective of both personality and alcohol use, in order to better understand emerging adult drinking.