Polyester dokuma kumaşların akustik özellikleri ile gözeneklilik ve geçirgenlik özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation on the relationship between the acoustic properties and porosity /permeability properties of polyester woven fabrics
  1. Tez No: 759776
  2. Yazar: DİLEK ALTINTAŞ AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada farklı lif enine kesit şekline sahip polyester (PET) filament iplikler kullanılarak farklı doku ve atkı sıklıklarında dokuma kumaşlar üretilmiştir. İplik lif enine kesit şekli, kumaş doku ve atkı sıklığındaki değişimin kumaşların yapısal (gramaj, sıklık, kalınlık, gözeneklilik), geçirgenlik ve akustik özelliklerine etkisi ile aralarındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilerek faktörler arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bu amaçla; çalışma kapsamında aynı üretim teknolojisine ancak farklı lif enine kesit şekline sahip üç adet filament polyester iplik kullanılarak üç farklı doku ve iki farklı atkı sıklığı ile 18 adet kumaş numunesi üretilmiştir. Kumaş numunelerinin gramaj, kalınlık, kopma mukavemeti, hava geçirgenliği, ses yutum katsayısı, ses iletim kaybı özellikleri test edilmiştir. Kumaş gözeneklilik ve örtme faktörü değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca farklı yapıdaki dokuma kumaş numunelerinin yapısal ve mekanik özelliklerini incelemek için SiroFAST testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve değerlendirilen bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar iplik lif enine kesit şekli, dokuma kumaş doku tipi ve atkı sıklığı özelliklerindeki değişimin kumaş yapısal ve akustik özelliklerini etkilediğini ortaya koymuştur. Dokuma kumaş yapılarının akustik özellikleri dikkate alındığında, ölçüm frekansı arttıkça ses yutum katsayısı ve ses iletim kaybı değerlerinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, woven fabrics with different weaves and weft densities were produced by using polyester (PET) filament yarns with different fiber cross-sections. The effects of different yarn fiber cross-section, fabric weave and weft density on the structural (weight, density, thickness, porosity), permeability and acoustic properties of fabrics and the relationship between them were investigated. The results were evaluated statistically and the relationship between the factors was analyzed. For this purpose; 18 fabric samples were produced with three different weave types and two different weft densities, using three filament polyester yarns that were produced with the same production technology but in different fiber cross-sections within the scoop of the study. The weight, thickness, tensile strength, air permeability, sound absorption coefficient and sound transmission loss properties of the fabric samples were tested. Fabric porosity and cover factor values were calculated. In addition, SiroFAST tests were carried out to examine the structural and mechanical properties of woven fabric samples of different structures. The relationship between the results and the evaluated dependent and independent variables were examined using statistical methods. The results revealed that the changes in yarn fiber cross-section type, fabric weave type and weft density properties affect fabric structural and acoustic properties. Considering the acoustic test results, it is found that the sound absorption coefficient and sound transmission loss values increased as the measurement frequency increased.