Stratejik çevikliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde işe angaje olmanın aracı rolü: Otomotiv sektöründe bir araştırma
The mediation role of work engagement in the effect of strategic agility on innovative work behavior: A research in the automotive industry
  1. Tez No: 759796
  2. Yazar: MERVE DEMİRBANKA AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz iş dünyasında, işletmelerin varlıklarını sürdürmeleri, performanslarını arttırmaları ve rekabetçi kalabilmeleri sürekli değişim gösteren çevre koşullarına uyum sağlayabilme yeteneklerine, çevikliklerine bağlıdır. Tüm bu koşulları sağlamada işletmeler açısından en önemli unsur yenilikçi iş davranışına sahip olmasıdır. Yenilikçi iş davranışının sergilenebilmesi için örgüt yapısının değerlendirilmesi ve çalışanların pozitif örgütsel davranışlarda bulunması önem taşımaktadır. Bu noktada dinçlik, adanma ve yoğunlaşma gibi karşılıkları olan işe angaje olma kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; stratejik çevikliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde işe angaje olmanın aracı rolünü tespit etmektir. Bu doğrultuda Türkiye'de otomotiv satışının yoğun olduğu İstanbul, Bursa, Kocaeli illerindeki showroomda çalışanlara 599 anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizinde SPSS programı ve Macro Process eklentisinden faydalanılarak araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırma sonucunda; stratejik çevikliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde işe angaje olmanın kısmi aracı role sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca stratejik çevikliğin yenilikçi iş davranışı ve işe angaje olma üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu, işe angaje olmanın yenilikçi iş davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the survival of businesses, increasing their performance and staying competitive depend on their ability and agility to adapt to constantly changing environmental conditions. In providing all these conditions, the most important factor for businesses is to have innovative business behavior. In order to exhibit innovative work behavior, it is important to evaluate the organizational structure and to have positive organizational behaviors of the employees. At this point, the concept of work engagement, which has equivalents such as vigor, dedication and absorption, comes to the fore. The main purpose of this study; to determine the mediating role of work engagement in the effect of strategic agility on innovative work behavior. In this direction, 599 questionnaires were applied to the employees in the showrooms in Istanbul, Bursa and Kocaeli, where the automotive sales are intense in Turkey. In the analysis of the data obtained from the survey, the research hypotheses were tested by using the SPSS program and the Macro Process plugin. As a result of the research; It has been determined that work engagement has a partial mediating role in the effect of strategic agility on innovative work behavior. In addition, it has been determined that strategic agility has a significant and positive effect on innovative work behavior and work engagement, and work engagement has a significant and positive effect on innovative work behavior.