COVID-19'un taburculuk sonrası fiziksel durum, solunum fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of COVID-19 on post discharge physical status, respiratory functions, activities of daily life and quality of life
  1. Tez No: 759961
  2. Yazar: MELİS YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Koronavirüs kaynaklı SARS, MERS salgınları mağdurlarında solunum fonksiyonları, fiziksel kapasitesi, günlük yaşam aktiviteleri ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin etkilendiği gösterilmiştir. COVID-19 tanı ve tedavisi alıp sağ kalanların uzun vadede sonuçları üzerine çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, COVID-19'dan dolayı hospitalize olup taburcu edilen bireylerde, hastalığın solunum fonksiyonları, fiziksel kapasite, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kaliteleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç- Yöntem: COVID-19 nedeniyle hospitalize edilmiş ve taburculuk tarihi üzerinden en az 12 hafta geçmiş, 18-65 yaş arası 54 birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin fonksiyonel egzersiz kapasitesi; 6DYT, solunum fonksiyonları; spirometre ve CO difüzyon testi, Periferal kas kuvveti; Jamar el dinanometresi ve dijital dinamometre, solunum kas kuvveti; ağız basınç ölçüm cihazı, günlük yaşam aktiviteleri; Lawton Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri ölçeği ve yaşam kaliteleri; EuroQoL-5D-3L Ölçeği ile değerlendirildi. Bulgular: Bireylerde en sık rastlanan komorbiditeler hipertansiyon (%27,8) ve diyabetes mellitus (%16,7) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: It has been shown that respiratory functions, physical capacity, activities of daily living and health-related quality of life are affected in victims of coronavirus-induced SARS, MERS epidemics. Studies are continuing on the long-term consequences of those who have received the diagnosis and treatment of COVID-19. The aim of our study is to investigate the effects of the disease on respiratory functions, physical capacity, activities of daily living and quality of life in individuals hospitalized and discharged due to COVID-19. Materials-Methods: 54 individuals aged between 18 and 65 who were hospitalized due to COVID-19 and at least 12 weeks after discharge were included in the study. The evaluation methods were: functional exercise capacity; 6MWT, respiratory functions; spirometry and CO diffusion test, peripheral muscle strength; Jamar handheld dynamometer and digital dynamometer, respiratory muscle strength; oral pressure measuring device, activities of daily living; Lawton Brody Instrumental Activities of Daily Living scale and quality of life; Evaluated with the EuroQoL-5D-3L Scale. Results: The most common comorbidities were hypertension (27.8%) and diabetes mellitus (16.7%).