Baş boyun tümörlerinde WBP-2 proteininin prognoz ve klinik parametreler ile ilişkisi
Relationship of WBP-2 protein with prognosis and clinical parameters in HEAD and neck tumors
  1. Tez No: 759991
  2. Yazar: RAMAZAN AYTAÇ OLACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ERÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Baş ve boyun kanserleri, kanser nedenli ölümlerin halen Dünya'da 3. yaygın nedenidir. Baş ve boyun kanseri yılda yaklaşık 900.000 vaka ve 400.000'den fazla ölümden sorumludur. Genel sağkalım son 20 yılda artsa da halen istenilen sağkalım hedeflerine ulaşılamaması ve yüksek mortalite oranları yeni tedavi hedeflerine ve prognostik belirteçlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Baş boyun kanserlerinde EGFR yüksek ekspresyonu vardır. Meme kanserinde WBP2'nin EGFR aracılığıyla kritik rol oynadığı daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmada; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurmuş, baş boyun skuamöz hücreli kanseri ile takip edilen hastaların demografik ve klinik özelliklerini saptayarak, bu özellikler ile WBP2 ilişkisini ve de bunların prognostik önemi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. 1 Ocak 2012-24 Nisan 2020 tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran ve baş boyun kanseri skuamöz hücreli karsinom tanısı olan 94 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi ve parafin blokları WBP2 immunohistokimyasal belirteçleri ile boyandı ve sonuçlar analiz edildi. Erkek/kadın oranı 81/13, yaş ortalaması 62,7±10,5'di. Hastaların %85,1'i sigara kullanıyordu. Hastaların çoğu (%69,2) larinks kanseriydi. En sık glottik (%36,2) kanser lokalizasyonundaydı. Tanı anında çoğu lokal ileri evredeydi (%74,5). Lenf nodu metastazı olanlar daha kötü prognoz gösteriyordu ve daha kısa genel sağkalım ile ilişkiliydi. Multivarient yaşam analizinde de tek bağımsız risk faktörüdür. Daha yüksek mitoz sayısı olanlar daha kısa genel sağkalım ile ilişkiliydi. WBP2 sitoplazmik ve nükleer boyanmasında genel sağkalım sürelerinin yüksek eksprese gruplarda düşük eksprese gruplara göre çok daha düşük olduğu görüldü ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak WBP2 baş boyun kanserlerinde tedavide geleceğin potansiyel hedef biyobelirteci olabilir. Genel olarak yüksek eksprese gruplarda istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kötü prognostik belirteçlerin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sağkalım süresi yüksek eksprese gruplarda çok daha düşüktür. Çalışmamız literatürde ilk olup özellikle düşük ve yüksek eksprese gruplardaki genel sağkalım farklılıkları yüksek WBP2 ekspresyonun baş boyun skuamöz hücreli kanserlerinde kötü prognostik olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Head and neck cancers are still the third most common cause of cancer- related deaths in the world. Head and neck cancer is responsible for approximately 900,000 cases and more than 400,000 deaths annually. Although overall survival has increased in the last 20 years, the still not achieving desired survival targets and high mortality rates indicate the need for new treatment targets and prognostic markers. There is a high expression of EGFR in head and neck cancers. It has been previously shown that WBP2 plays a critical role in breast cancer through EGFR. This study aims to determine the demographic and clinical characteristics of patients who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital and followed up with head and neck squamous cell cancer and to investigate the relationship between these features and WBP2 and their prognostic importance. The files of 94 patients who were diagnosed with head and neck cancer squamous cell carcinoma and admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital between January 1, 2012, and April 24, 2020, were retrospectively analyzed and paraffin blocks were stained with WBP2 immunohistochemical markers and the results were analyzed. The male/female ratio was 81/13, and the mean age was 62.7±10.5. 85.1% of the patients were smokers. Most of the patients (69.2%) were laryngeal cancer. The most common glottic (36.2%) cancer was localized. At the time of diagnosis, most of them were in the locally advanced stage (74.5%). Those with lymph node metastases had a worse prognosis and were associated with shorter overall survival. It is also the only independent risk factor in multivariant survival analysis. Those with higher mitotic counts were associated with shorter overall survival. In WBP2 cytoplasmic and nuclear staining, overall survival times were found to be much lower in high-expressed groups than in low-expressed groups, but it was not statistically significant. In conclusion, WBP2 may be a potential target biomarker in the future in the treatment of head and neck cancers. In general, poor prognostic markers were found to be higher in the highly expressed groups, although not statistically significant. The survival time is much lower in the highly expressed groups. Our study is the first in the literature and the differences in overall survival, especially in the low and high-expressed groups, support that high WBP2 expression may be poor prognostic in head and neck squamous cell cancers.