Taşıt tasarımında punta kaynak noktalarının yerleşimi ve kritik puntaların tespiti
Location of spot weld points in vehicle design and detection of critical spotwelds
  1. Tez No: 759997
  2. Yazar: YALÇIN GÜLENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Direnç nokta kaynağı sanayide en yaygın olarak kullanılan kaynak metotlardan biridir. Bu kaynak metodu, seri imalat yapılan islerde ve özellikle otomotiv sanayinde kaporta ve sac kısmı montajında en çok kullanılan kaynak yöntemidir. Prensibinin basitliği, ilave malzeme gerektirmemesi ve uygulanmasının kolaylığı açısından seri imalata çok uygundur. Bu bölümde, direnç nokta kaynağının otomotiv sanayiindeki uygulamalarına, tasarım aşamalarına ve CAE analizi sonucu tespit edilen kritik puntaların tespit sürecine değinilmektedir. Yapılan yol yorulma testi ve önden çarpma testlerinin sonucunda kritik punta tespitinin araçta yaşanacak bir kısım olası tehlikelerin önüne geçtiği görülmektedir. Sürücü-Yolcu güvenliği, araç kalitesi, garanti süresi, müşteri memnuniyeti ve aracın dayanımına olan olan katkısı aracın satılmasında önemli rollerden birini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Resistance spot welding is one of the most widely used welding methods in the industry. This welding method is the most widely used welding method in mass production works and especially in the assembly of body and sheet metal parts in the automotive industry. It is very suitable for mass production in terms of the simplicity of its principle, the fact that it does not require additional materials and is easy to apply. In this section, the applications of resistance spot welding in the automotive industry, the design stages and the detection process of critical spotwelds determined as a result of CAE analysis are discussed. As a result of the road fatigue test and frontal impact tests, it is seen that the detection of the critical spotwelds prevents some possible dangers to be experienced in the vehicle. Driver-Passenger safety, vehicle quality, warranty period, customer satisfaction and its contribution to the durability of the vehicle play an important role in the sale of the vehicle.