Romatoid artritli hastalarda ön kol kas kalınlığının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of forearm muscle thickness in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 760047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM SERDAR AKALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, romatoid artritli hastalarda ultrasonografik olarak ölçülen ön kol kas kalınlığının sağlıklı popülasyon ile karşılaştırılması; hasta grupta bu kalınlığın klinik, sosyodemografik ve laboratuar verileri ile ilişkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran 70 romatoid artritli hasta ve 70 sağlıklı katılımcı olmak üzere toplam 140 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma kesitsel olarak planlanmış olup, ölçümler ve anketler tek seansta yapılmıştır. Katılımcıların ön kol kas kalınlıkları, ön kolun ön yüzünden; styloid proses ile radius başının arasındaki mesafenin %30 proksimalinden, ultrason probu transvers pozisyonda iken, radial ve ulnar olmak üzere iki bölgeden ölçülmüştür. El kavrama kuvveti ise hidrolik el dinamometresi ile ölçülmüştür. Hastaların ayrıca DAS28 (Hastalık Aktivasyon Skoru 28), VAS (Vizüel Analog Skalası), HAQ (Sağlık Değerlendirme Anketi), DHI (Duruöz El İndeksi) skorları hesaplanmış, sosyodemografik verileri toplanmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında sosyodemografik veriler açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05). Ölçümler sonunda ön kol kas kalınlıkları (radial ve ulnar) ve el kavrama kuvveti, romatoid artrit hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p0.05). VAS skorları ile ön kol kas kalınlıkları ve el kavrama kuvveti arasında ilişki bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the ultrasonographically measured forearm muscle thickness in patients with rheumatoid arthritis with the healthy population. Also this study was carried out to investigate the relationship of this muscle thickness with clinical, sociodemographic and laboratory data in the patient group. A total of 140 participants, including 70 patients with rheumatoid arthritis and 70 healthy participants, who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation polyclinics of Gaziantep University Medical Faculty Hospital, were included in the study. The study was planned as cross-sectional, and measurements and questionnaires were made in a single session. Forearm muscle thickness of the participants were measured from 30% proximal of the distance between the styloid process and the radial head, from the anterior surface of the forearm, from two regions (radial and ulnar), with the ultrasound probe in the transverse position. Hand grip strength was measured with a hydraulic hand dynamometer. DAS28 (Disease Activation Score 28), VAS (Visual Analogue Scale), HAQ (Health Assessment Questionnaire), DHI (Duruöz Hand Index) scores of the patients were also calculated, and sociodemographic data were collected. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of sociodemographic data (p>0.05). At the end of the measurements, forearm muscle thicknesses (radial and ulnar) and hand grip strength were found to be significantly lower in the rheumatoid arthritis patient group than in the control group (p0.05). No relationship was found between VAS scores and forearm muscle thicknesses and hand grip strength (p>0.05).