Marx'ın felsefesinde 'Yabancılaşma' kavramı
The concept of 'Alienation' in Marx's philosophy
  1. Tez No: 760048
  2. Yazar: DİLAN ERGÜN TEKİNGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ORMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, Marx'ın felsefesinde merkez kavramlardan biri olan yabancılaşma kavramına odaklanmaktadır. Yabancılaşma kavramı, Hegel'in bilinçten öz-bilince uzanan gelişimde bir an olarak sözünü ettiği ve Feuerbach'ın Hegelci felsefenin 'tersine çevrilmesiyle' aşkın bir varlıkta özün yansıması olarak yeniden anlamlandırdığı özgün bir içeriğe sahiptir ve son biçimine Marx'ın felsefesinde ulaşmaktadır. Bu nedenle yabancılaşmadan söz edildiğinde, aynı zamanda Marx'ın düşüncelerini geliştirdiği entelektüel çevre de incelenmeli ve çağın etkisinin izleri takip edilmelidir. Marx'ın fikirlerindeki özgünlük ve süreklilik bu karşılaştırmalı okumalar sayesinde görünür hale gelecektir. Nihayetinde Marx için yabancılaşmanın kökenleri, modern kapitalist üretimin sonucunda ortaya çıkan ve insanın yaşamı üzerindeki kontrolü yitirmesine neden olan ücretli emekte aranmalıdır. Bu ana fikir sıklıkla Marx'ın 1844 Paris El Yazmaları ile ilişkilendiriliyor olsa da, bizim çalışmamız açısından Marx'ın tüm felsefesi için temeldir ve Kapital'e değin özenli bir süreklilik ile işlenmektedir. Bu nedenle çalışmamız yabancılaşmayı kapsamlı bir bütün olarak yeniden ele almakta, öncülleri ve sonuçları ile birlikte bir araştırma kaynağı oluşturma amacındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the notion of alienation, which occupies a principal place in Marx's philosophy. Alienation, in Hegel's philosophy, was first defined as a moment that comes about during the transition from consciousness to self-consciousness. By means of the critical“reverse method”Feuerbach's authentic re-interpretation of this notion is a projection of essence onto a transcendent being. This notion reaches its final form in the philosophy of Marx. For this reason, the study of alienation requires a careful examination of the intellectual surrounding of Marx's thought. Comparative readings would reveal the authenticity and continuity of Marx's thought. In modern capitalist production, people lose control over their lives. Marx emphasizes the role of wage labor as the reason for this. Even though this idea is associated with the Economic and Philosophic Manuscripts of 1844, it is in the essence of Marx's philosophy and developed continuously through his early writings until Capital. This thesis aims to re-examine the notion of alienation in a thorough manner and serves as a comprehensive resource for future research.