Prostat kanseri hücrelerinde rutinin epitelyal mezenkimal geçiş üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of routine on epithelial mesenchymal transition in prostate cancer cells
- Tez No: 760070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BETTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Prostat kanseri tedavisinde yaşanan zorluklar, kemoterapi nedeniyle görülen yan etkilerin fazlalığı alternatif tedavi stratejileri arayışını gündeme getirmiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Rutinin (RUT) kanser hücreleri üzerinde anti-kanser etki gösterdiği bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, RUT'un prostat kanseri hücrelerinde epitelyal mezenkimal geçiş (EMT) üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle prostat kanseri hücrelerinde RUT'un antikanser aktivitesinin WST-1, Annexin V ELISA, DAPI ve Akridin Oranj (AO) boyama ve çizik analizi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bax, Bcl-2, Snail, Twist, Vimentin ve E-kaderin genlerinin mRNA ifade düzeyi RT-PCR analizi ile belirlendi. PC-3 hücrelerine farklı konstrasyonlarda ve zamanlarda RUT uygulandı ve canlılık oranlarının doza ve zamana bağlı olarak artan RUT konsantrasyonuna bağlı olarak azaldığı gözlendi. Ayrıca artan RUT konsantrasyonuna bağlı olarak Annexin V proteinin azaldığı ve apoptotik hücrelerin arttığı belirlendi. Özellikle 750 ve 1000 µM RUT konsantrasyonlarında göç eden hücre sayısında azalma olduğu ortaya kondu. RT-PCR analizi sonucu elde edilen verilerde 1500 µM RUT muamelesi sonrası E-Kaderin mRNA seviyesinde belirgin bir anlamlı artış olduğu belirlendi. Diğer yandan EMT sürecinde yer aldığı bilinen Snail, Twist ve Vimentin mRNA ifade düzeyinin artan RUT konsantrasyonuna bağlı olarak azaldığı ortaya konuldu. Sonuç olarak RUT'un EMT engelleme ve apoptozu teşvik edici potansiyelinin varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The difficulties experienced in the treatment of prostate cancer such as excessive side effects of chemotherapy and the high recurrence rate of the disease have led the way to search for alternative treatment strategies. In recent years, Rutin (RUT) has been showed to display anti-cancer effects on cancer cells. However, there is no information in the literature about the effects of RUT on the epithelial mesenchymal transition (EMT) in prostate cancer cells. Therefore, we aimed to determine the anti-cancer activity of RUT in prostate cancer cells via WST-1, Annexin V ELISA, DAPI and Acridine Orange (AO) staining, and the scratch assay. Bax, Bcl-2, Snail, Twist, Vimentin and E-cadherin mRNA levels were determined using RT-PCR. RUT was applied to PC-3 cells at different concentrations and times and the viability rates decreased with increasing RUT concentrations in a dose and time dependent manner. In addition, it was determined that Annexin V protein decreased and apoptotic cells increased with increased RUT concentration. It was revealed that there was a decrease in the number of migrating cells in particular at 750 and 1000 µM RUT concentrations. It was shown that Bcl-2 mRNA expression and Bax gene expression decreased after 1500 µM RUT treatment. In addition, there was an increase in E-cadherin mRNA level. On the other hand, it was revealed that the mRNA expression level of Snail, Twist and Vimentin, which are known to be involved in the EMT process, decreased with increasing RUT concentration. Our findings revealed that RUT has a potential to prevent EMT and to promote apoptosis.