El-Münadi Gazetesi'ne göre Osmanlı Filistini (20. yüzyıl başları)
Ottoman Palestine according to al-Munadi Newspaper (Early 20th century)
- Tez No: 760083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
XX. yüzyılın başlarında Arapça olarak Kudüs'te yayımlanan el-Münadi, bölgede II. Meşrutiyet'ten itibaren neşredilen onlarca gazeteden biridir. Gazete, yayın süresi boyunca başta Kudüs olmak üzere Filistin'de yaşanan siyasi, idari, eğitsel, ekonomik ve sosyal yaşam alanlarındaki gelişmelere ışık tutmuştur. Gazeteyi diğer gazetelerden farklı kılan şey ise; dönemin önemli konularından biri olan Siyonizm ve Filistin'e Yahudi göçüne karşı bakışı ile toplumsal gelişmelerle ve olaylarla ilgili reformcu ve eleştirel yaklaşımlarıdır. El-Münadi'nin Kudüs ve çevresinde en çok talep gören gazetelerden biri olması ve farklı bölgelerden bu gazeteye yazılar gönderilmesi, onun büyük ölçüde güvenilir bir gazete olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, o dönem bölgede yaşanan gelişmeler ve olaylar hakkında bilgi verilmiş; bu gelişmeler ve olaylar hakkındaki görüşler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla el-Münadi Gazetesi'nden toplam otuz sekiz sayı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Al-Munadi newspaper published in Arabic in Jerusalem in the early 20th century is one of the tens of newspapers published since the Second Constitutional Period in the region. Throughout its broadcast life, the newspaper shed light on the developments in politics, governance, education, economy and social life in Palestine, especially in Jerusalem. What makes the newspaper different from the others is its perspective on Zionism and Jewish Immigration to Palestine, which was one of the important issues of the period, and its reformist and critical approaches to social developments and events. The fact that Al-Munadi was one of the most popular newspapers in and around Jerusalem and that articles were sent to this newspaper from different regions show that it was a reliable newspaper to a large extent. In this study, information was given about the developments and events in the region at that time and the perspectives on these developments and events were examined. For this purpose, 38 issues of the Al-Munadi newspaper in total were examined.