Acil servise suisidal girişimler sonrası başvuran hastalarda amino asit metabolizmasındaki değişikliklerin belirlenmesi
Determination of changes in amino acid metabolism in patients after emergency service suisidal interventions
  1. Tez No: 760193
  2. Yazar: TANSU GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KENAN TEKİN, PROF. DR. İLHAN KORKMAZ, PROF. DR. FATMA MUTLU KUKUL GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İntihar davranışı son yıllarda hayatı tehdit eden erken ölümlerin önlenebilir sık sebepleri arasındadır. Özellikle depresyon dünyada en sık görülen psikiyatrik bozukluklar arasında yer alırken, intihar davranışı sergileyen hasta populasyonunda da sıklıkla rastlanmaktadır. Depresyon, genel populasyonda görülen önemli psikiyatrik bozukluk olup ilk basamak sağlık kuruluşuna başvuran hastalarda oldukça sık rastlanmaktadır. Hastaların intihar girişimi sonrası başvuru yeri acil servisler olduğundan, hastane acil servislerinde bu populasyona yönelik yapılan çalışmalar ve araştırmalar oldukça önemlidir. Çalışmamız acil serviste başlangıç anında yapılmış olup, sosyoekonomik ve demografik özellikler ile birlikte plazmadaki tüm amino asit düzeylerinin ölçülmesi esasına dayanmıştır. Çalışmamızda amacımız; intihar girişimi olan hastaların kontrol grubuyla karşılaştırılması sonrası; depresif duygudurumu olan hasta populasyonunda plazma amino asit düzeylerini analiz etmektir. Ayrıca amaç bu amino asit düzeylerindeki değişiklikleri izleyip çözümler üreterek literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmamızda 35 birey hasta grubunu, 35 birey de kontrol grubunu oluşturdu. Toplamda 70 bireyin incelendiği araştırmada kontrol grubunu hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyette seçtik. Böylece amino asit düzeylerinde amacımıza uygun güvenilir veriler elde ettik. Kadın cinsiyette, öğrenim durumu kısıtlı, sosyoekonomik düzeyi düşük kişilerde intihar davranışının daha sık görüldüğü sonucuna vardık. İntihar şekli olarak genellikle ilaç alımının tercih edildiğini tespit ettik. Beslenme yoluyla alınan esansiyel amino asitler içerisinde özellikle de ruh halini etkileyen önemli nörotransmitter(seratonin, noradrenalin, dopamin vb.) öncülü amino asitlerde önemli derecede düşüklük saptadık. Aynı zamanda iskelet-kas sistemini etkileyen ve enerji metabolizmasında aktif rol oynayan amino asitlerde (lösin, izolösin, valin) de önemli derecede düşüklük saptadık.
Özet (Çeviri)
Suicidal behavior is among the preventable common causes of life-threatening premature deaths in recent years. Especially depression is among the most common psychiatric disorders in the world, and it is frequently encountered in the patient population who exhibit suicidal behavior. Depression is an important psychiatric disorder in the general population and it is quite common in patients admitted to primary health care facilities. Since the referral point of patients after suicide attempt is the emergency services, studies and researches on this population in hospital emergency services are very important. Our study was conducted in the emergency department in the acute period and was based on the measurement of all amino acid levels in plasma together with socioeconomic and demographic characteristics. Our aim in our study; After the comparison of the patients with suicide attempt with the control group; to analyze plasma amino acid levels in a population of patients with depressed mood. In addition, the aim is to contribute to the literature by monitoring the changes in these amino acid levels and generating solutions. In our study, 35 individuals constituted the patient group and 35 individuals constituted the control group. In the study, which examined 70 individuals in total, we chose the control group with a similar age and gender to the patient group. Thus, we obtained reliable data on amino acid levels that fit our purpose. We concluded that suicidal behavior is more common in women with limited educational background and low socioeconomic level. We determined that taking medication is generally preferred as a form of suicide. We found a significant decrease in essential amino acids, especially in amino acids, which are important neurotransmitter (serotonin, noradrenaline, dopamine, etc.) precursors that affect mood. At the same time, we found a significant decrease in amino acids (losine, isolosine, valine) that affect the skeletal-muscular system and play an active role in energy metabolism.