A model for evaluating the potential of litigation due to contract ambiguity in international construction projects
Uluslararası inşaat projelerinde sözleşme belirsizliği sebebiyle ortaya çıkan dava potansiyelini değerlendiren model
  1. Tez No: 760213
  2. Yazar: AHMETHAN YENİŞEHİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnşaat sektöründe tarafların kendine mahsus çıkarları ve sektörün zorlu, karmaşık ve çekişmeli doğası nedeniyle uyuşmazlıklar kaçınılmazdır. Bu nedenle birçok araştırmacı inşaat projelerinde uyuşmazlıklar ve uyuşmazlıkların çözümü konusunda çalışmalar yapmıştır. Uyuşmazlıkların son durağı olan dava, tüm taraflar için hoş karşılanmayan, zaman, para ve itibar kaybına neden olan bir süreçtir. Bu itibarla hem işveren hem de müteahhit, dava ile sonuçlanabilecek ihtilafların sebeplerinin önlenmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı, uluslararası inşaat projelerinde sözleşme belirsizliği nedeniyle dava açma potansiyelinin değerlendirilmesi için bir model geliştirmektir. Model, sözleşme belirsizliği nedeniyle dava açma potansiyelinin değerlendirilmesini sağlayacak ve dava açma potansiyelini azaltmak için işverenin sözleşme belirsizliğini artıran faktörleri azaltıp ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır. Model, bir dava tahmininden ziyade, belirsizliğin dava açma potansiyeli üzerindeki etkilerini değerlendirmek için kullanılacak bir araçtır. Oluşturulan nihai model, sözleşme ve eklerindeki belirsizliğin uyuşmazlıklara ve dava süreçlerine etkisinin önemini ortaya koymuştur. Sözleşmede belirsizlik oluşturan faktörlerin belirlenmesi ve bunlardan istatistiksel olarak anlamlı olanların belirtilmesi ile geliştirilen model sayesinde, sözleşme belirsizliği ile dava arasında göreceli olarak yüksek tahmin performansına sahip analitik bir ilişki sağlanmıştır. Bu çalışmada, uyuşmazlıkların nedenleri belirlenirken ve incelenirken bütüncül bir yaklaşımla belirsizlik kavramının dikkate alınması gerektiği ortaya konmuştur. Geliştirilen bu model sayesinde hem müteahhitler hem de işverenler, sözleşme hazırlama ve ihale aşamalarında kendi risk ve beklenmedik durum stratejilerini ve proje yönetimi yaklaşımlarını geliştirme fırsatı bulabilirler.
Özet (Çeviri)
Disputes are unavoidable due to the unique interests of the parties and the challenging, complex and oppositional nature of the industry in the construction sector. For this reason, many researchers have conducted studies on disputes and dispute resolution in construction projects. Litigation, which is the last resort of disputes, is an unwelcomed process for all parties causing loss of time, money and reputation. In this respect, both the owner and the contractor require to prevent the factors that cause disputes which may result in litigation. The aim of this study is to develop a model for evaluating the potential of litigation due to contract ambiguity in international construction projects. The model will enable the evaluation of the potential of litigation due to contract ambiguity and will assist the owner to reduce and eliminate the factors that are increasing the contract ambiguity for decreasing the litigation potential. The model developed is an instrument to be used for evaluating the effects of ambiguity to potential of litigation rather than a prediction of litigation. The ultimate model established disclosed the importance of the effect of the ambiguity in the contract and its annexes on the disputes and litigation processes. Thanks to the model developed by determining the factors that constitute ambiguity in the contract and specifying the statistically significant ones among them, an analytical relationship with relatively high prediction performance has been provided between contract ambiguity and litigation. In this study, it is revealed that the notion of ambiguity with a holistic approach should be taken into account when determining and studying the reasons for disputes. Both contractors and owners may have the opportunity to develop their own risk and contingency strategies and project management approaches in the contract preparation and bidding stages, thanks to this developed model.