Gıda ambalajlarında kullanılan polipropilen (PP) ürünlerine biyobozunurluk özellik kazandırılması
Adding biodegradability to polypropylene products used in food packaging
  1. Tez No: 760214
  2. Yazar: SİNEM TEKİN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada gıda ambalajı olarak kullanılan polipropilen (PP) ürünlerine biyobozunurluk özellik kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada hali hazırda kullanılan ürünlere oranla kıyaslama yapılarak yeni üretilen ürüne ait karakterizasyon işlemi yapılarak UV yaşlandırma testine tabi tutulmuştur. Biyobozunur malzemelerin günümüz dünyasında atıkların indirgenmesi için alternatif olabileceği ve üzerinde uzun yıllar çalışmaların yürütülmesi muhtemel bir alandır. Bu sebeple elde edilen ürünün karakterizasyonları FTIR, TGA/DTG/DTA ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri ile yapılarak karakterizasyonları yapılmıştır. UV yaşlandırma için elde edilen ürünlere bir yıl süreli yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Yeni ürün sentez ve karakterizasyonu yapılarak mevcut ürüne alternatif bir ürün elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre toplam renk değişimi (ΔE*) seviyelerinde sırası ile en yüksek %4 oxo numunesinde değişim olduğu belirlenmiştir. 1-120 nolu numunenin ise ΔE* değeri 6,951 ile hazırlanan numuneler içerisinde en yüksek değişim elde edilmiştir. 4-120'nin ΔE* değeri ise 4,241 bulunmuştur. Yeni ürünün biyobozunur seviyeleri belirlenmiştir. Ticari olarak kullanımı bulunan PP malzemelerin biyobozunur özellikte olması doğada geri dönüşümünün daha kısa süreli olması sağlanarak doğal döngü içerisinde uzun süren bozunma sürecinin önüne geçilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to give biodegradability properties to polypropylene (PP) products used as food packaging. In the study, a comparison was made with the products currently used and the characterization process of the newly produced product was made and it was subjected to UV aging test. It is an area where biodegradable materials can be an alternative for waste reduction in today's world and it is possible to work on it for many years. For this reason, the product obtained was characterized by FTIR, TGA/DTG/DTA and Scanning Electron Microscope (SEM) analyzes. One year aging process was applied to the products obtained for UV aging. An alternative product to the existing product was obtained by synthesizing and characterizing the new product. According to the findings obtained in the study, it was determined that there was the highest 4% change in the total color change (ΔE*) levels, respectively, in the oxo sample. The highest change was obtained in the samples prepared with the ΔE* value of 6,951 in the sample numbered 1-120. The ΔE* value of 4-120 was found to be 4.241. Biodegradable levels of the new product were determined. The biodegradable nature of commercially used PP materials will ensure a shorter recycling time in nature, thus preventing the long-lasting degradation process in the natural cycle.