Türkiye'nin farklı bölgelerindeki küçük ölçekli yerleşim yerlerinin enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik optimize edilerek tasarlanmış hibrit yenilenebilir enerji kaynağı sistemlerinin teknik, ekonomik ve çevresel yönden kıyaslanması
Technical, economic and environmental comparison of optimized and designed hybrid renewable energy source systems to meet the energy needs of small-scale settlements i̇n different regions of Turkey
  1. Tez No: 760232
  2. Yazar: MESUT TOKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hibrit enerji sistemleri üzerine yapılan bu çalışmada seçilen pilot bölgelerde (Yozgat-Karaman-Sinop şehirleri) bulunan 50 haneli yerleşim yerlerinin şebekeden bağımsız olarak 25 yıllık elektrik ihtiyacını gidermek amacıyla farklı tasarımlarda simülasyonlar yapılarak hibrit enerji sistemlerinin ekonomik, teknik ve çevresel analizleri yapılmıştır. Ortalama olarak 50 hanenin elektrik tüketimi evlerde sık kullanılan cihazların kullanım süreleri ve etiket değerlerinden faydalanılarak hesaplanmıştır. Bu elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulması tasarlanan hibrit enerji sistemlerinin tasarımında ve optimizasyonunda HOMER (Hybrid Optimization Model for Electric Renewable) programından yararlanılmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde farklı opsiyonları bulunan sistem önermelerini program çıkartmıştır. Bu önermelerden maliyet, bölgenin enerji potansiyeli, yatırımcı tercihi gibi faktörler göz önünde bulundurularak seçim yapılabilecektir. İlk yatırım bedelinin güncel elektrik fiyatları ve gerçekleşmesi muhtemel enflasyon oranlarına bağlı olarak 11. Yılda amorti ettiği görülmekte ve CO₂ salınımının engellenmesi konusunda büyük katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Böylece binlerce ağaç kurtarılmış olacaktır. Bu çalışma yenilenebilir enerji kaynakları alanında ülkemizin büyük bir potansiyelinin olduğunu ve bu potansiyelin hibrit enerji sistemleri ile daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda hibrit enerji sistemlerini ülkemizde ve dünyada yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study on hybrid energy systems, economic, technical and environmental analyzes of hybrid energy systems were made by making simulations in different designs in order to meet the 25-year electricity need of 50-household settlements in the selected pilot regions (Yozgat-Karaman-Sinop cities). On average, the electricity consumption of 50 households has been calculated by utilizing the usage times and label values of the appliances that are frequently used at home. The HOMER (Hybrid Optimization Model for Electric Renewable) program was used in the design and optimization of hybrid energy systems designed to meet this electricity need. As a result of these studies, the program has produced system proposals with different options. Among these propositions, a choice can be made by considering factors such as cost, energy potential of the region, and investor preference. It is seen that the initial investment cost is amortized in the 11th year depending on current electricity prices and possible inflation rates, and it is predicted that it will make a great contribution to the prevention of CO₂ emissions. Thus, thousands of trees will be saved. This study has shown that our country has a great potential in the field of renewable energy resources and this potential can be used more efficiently with hybrid energy systems. At the same time, it has shown that it is important to expand hybrid energy systems in our country and in the world.