Eritme-toz-eritme-büyütme (MPMG) yöntemi kullanılarak üretilen Y358 süperiletkeninde Y2O3 tabakasının aktivasyon enerjisine etkisi
Effect of Y2O3 layer on activation energy in Y358 superconductor produced using melting-powder-melting-growing (mpmg) method
  1. Tez No: 760253
  2. Yazar: BEYZA AKYÜN AKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eritme-Toz-Eritme-Büyütme (MPMG) Yöntemi Kullanılarak Üretilen Y358 Süperiletkeninde Y2O3 Tabakasının Aktivasyon Enerjisine Etkisi“ başlıklı bu tez çalışmasında YBCO ailesinin en yeni üyesi olan ”Y3Ba5Cu8O18 (Y358)" süperiletkeni MPMG yöntemi kullanılarak üretildi. Öncelikle tane büyütme işlemi için uygun ısıl işlem şeması tespit edildi. Bunun için eritilen başlangıç tozlarının erime sıcaklığı bulundu. Maksimum tane büyütme sıcaklığı erime sıcaklığı, erime sıcaklığının 10°C altında ve üstünde olmak üzere üç tane örnek üretildi. Üretilen örneklerin yapısal ve manyetik özellikleri incelendikten sonra en iyi üretim sıcaklığı belirlendi. Daha sonra tezin başlıca amacı Y2O3 bileşiği üretilen örneklerin altına koyularak yapısal ve manyetik özellikler üzerine etkisi incelendi. Bu şekilde üç tane daha örnek üretildi. Bunların bir tanesinin altına bir şey koyulmazken, birinin altına toz halinde diğerinin altına ise tablet halinde Y2O3 bileşiği koyuldu. Yapılan analizler sonucunda Y2O3 bileşiği manyetik ve fiziksel özellikleri iyileştirdiği bulundu. Bu iyileşmenin toz halinde koyulan Y2O3'te daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Effect of Y2O3 Layer on Activation Energy in Y358 Superconductor Produced Using Melt-Powder-Melt-Growth (MPMG) Method”, the newest member of YBCO family,“Y3Ba5Cu8O18 (Y358)”superconductor was produced using MPMG method. First of all, the appropriate heat treatment scheme for the grain growth process was determined. For this, the melting temperature of the melted starting powders was found. Three samples were produced with maximum grain growth temperature melting temperature, 10°C below and above the melting temperature. After examining the structural and magnetic properties of the produced samples, the best production temperature was determined. Then, the main aim of the thesis was to put the Y2O3 compound under the produced samples and its effect on the structural and magnetic properties was examined. Three more samples were produced in this way. While nothing was placed under one of them, Y2O3 compound was placed under one of them in powder form and under the other in tablet form. As a result of the analysis, it was found that the Y2O3 compound improved the magnetic and physical properties. It was observed that this improvement was more in Y2O3 put in powder form.