Devlet Opera ve Balesi 2010'dan günümüze kadar afişlerin tasarım analizi
State Opera and Ballet poster design analysis from posters 2010 to present
  1. Tez No: 760263
  2. Yazar: SİMAY ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSAN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tasarım kavramı var olduğu çağlardan günümüze kadar gelişmiş ve bugün sıklıkla kullandığımız birçok alanda hayatı kolaylaştırmak, görsel estetiği sağlamak ve iletişim kurabilmek için temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda bir tasarımın oluşabilmesi için birtakım temel unsurlar gerekmektedir. Devlet Opera ve Balesi'nin 2010'dan günümüze kadar olan afiş tasarımları esas alınarak, afişlerin tasarım unsurları (renk, imge, hiyerarşi, denge, çizgi, biçim, kontrast, vurgu, hareket, tekrar, negatif alan) bakımından analizi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 2010 yılından günümüze kadar olan afiş tasarımlarında kullanılan tasarım unsurlarının analizi amaçlanmıştır. Bu araştırma, tasarım unsurlarının önemini, Devlet Opera ve Balesi'nin afiş tasarımlarına etkilerini inceleyebilmek ve zaman içerisinde tasarım unsurlarının afiş tasarımları üzerindeki gelişimini görebilmek adına önem arz etmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden“görsel (biçimsel) analiz”yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda bu araştırma yöntemi, sanat tarihçileri tarafından eserlerin analiz edilmesinde kullanılmaktadır. Bu araştırma Devlet Opera ve Balesi'nin 2010'dan günümüze kadar olan afişleri ile sınırlıdır. Veri toplama sürecinde Devlet Opera ve Balesi'nin 2010 yılından günümüze kadar olan eserlerin afişleri toplanmış ve her yıla ait tesadüfi yöntemle 3 eser afişi seçilerek tasarım unsurları bakımından analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, 2010 yılına ait afiş bulunamamıştır. 2011 yılından itibaren incelenen afiş tasarımlarında çoğunlukta olarak çizgi ve tekrar unsurunun kullanılmadığı görülmüştür. 2019 yılından itibaren incelenen afiş tasarımlarında ise tek bir tasarım üzerinden devam edildiği, görsellikten çok tipografinin ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of design has developed from its existence to the present and is frequently used today. We use it to iaşe our life in many areas, to provide visual aesthetics and to communicate so it has become a basic need to establish. In this context, some basic elements are required for a design to occur. To consider the poster designs of the State Opera and Ballet from 2010 to the present as the basis, the design elements of the posters (color, image, hierarchy, balance, line, form, contrast, emphasis, movement, repetiton, negative space) constitutes the subject of the research. In this study, the design elements used in poster designs from 2010 to the present is aimed to be analyzed. This reserarch examines the importance of design elements and the posters of the State Opera and Ballet. And in time, to see the importance of the development of the effects of design elements on the posters. In this study,“visual (formal) analysis”method, one of the qualitative research methods, was used. At the same time, this research method is used by art historians to analyze works. This research is limited to the posters of the State Opera and Ballet from 2010 to the present. In the data collection process, The posters of the State Opera and Ballet were collected and 3 posters were selected randomly belonging to each year and analyzed in terms of design elements. As a result, there aren't any posters from 2010. In the examined posters since 2011, line and repetition elements are not mostly used. There is only one design in the posters designs that have been examined since 2019. It has been that typography comes to the forefront rather than visuality.