Karşılıklı bağımlılık bağlamında Ak Parti dönemi Türkiye enerji politikaları
In the context of interdependence Ak Party period Turkey energy policies
- Tez No: 760329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmanın amacı, AK Parti dönemi içerisinde Türkiye enerji politikalarının anlaşılmasıdır. Bu bağlamda ilgili dönemde enerji politikalarının şekillenişi, planlanma ve uygulanma süreçlerinin araştırılması hedeflenmektedir. 2002-2021 yılları arası dönemde Türkiye, AK Parti hükümeti tarafından belirlenmiş amaçlar etrafında enerji politikaları yürütmüştür. Genel anlamda enerji kaynakları açısından dışa bağımlı olan Türkiye, dış politikada enerji alanına ayrı bir önem vermiştir. Karşılıklı bağımlılık, Türkiye'nin enerji alanında ilişki kurduğu devletlere yönelik yaklaşımında önemli bir araç olarak kendisini göstermiştir. Üretici devletler ile Türkiye arasında enerjinin tek taraflı bağımlılık oluşturmasının ortaya çıkardığı riskler, AK Parti dönemi içerisinde coğrafi avantajları kullanmayı bir gereklilik haline getirmiştir. Coğrafi olarak enerji üreticisi ve tüketicisi aktörler arasında yer alan Türkiye, bölgesel enerji politikalarında kendisine etkin bir rol benimsemek istemiş, üretici ve tüketici aktörler arasında ilk aşamada koridor daha sonra ise merkez ülke olmayı amaçlamıştır. Bu amacın başarıya ulaşabilmesi için Türkiye, yüksek ekonomik maliyetler sonucu ortaya çıkan ve birçok aktörün ihtiyaçlarına hizmet eden projelere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the energy policies of Turkey during the AK Party period. In this context, it is aimed to investigate the formation, planning, and implementation processes of energy policies in the relevant period .In this period between 2002-2021, Turkey carried out energy policies around the objectives determined by the AK Party government. Turkey, which is foreign-dependent in terms of energy resources in general, has given a special importance to the field of energy in foreign policy. Interdependence has shown itself as an important tool in Turkey's approach towards the states with which it has relations in the field of energy. The risks posed by the unilateral dependency of energy between the producer states and Turkey made it a necessity to use geographical advantages during the AK Party period. Turkey, which is geographically among the energy producer and consumer actors, wanted to adopt an active role in regional energy policies and aimed to be the corridor and then the central country between the producer and consumer actors. In order to achieve this goal, Turkey has started to host projects that have emerged as a result of high economic costs and that serve the needs of many actors.