An analysis of impacts of economic uncertainty and Covid 19 outbreak on the labor force of Turkey by education level: Svar approach
Ekonomik belirsizlik ve Covid 19 salgınının Türkiye'de eğitim durumuna göre işgücüne etkisinin analizi: Svar yaklaşımı
  1. Tez No: 760364
  2. Yazar: EDANUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ekonomik durgunluk, işgücü piyasasındaki dalgalanmaları etkilemiştir. Pandemi de farklı alanlarda birçok değişikliği beraberinde getirmiş ve işgücü piyasasını etkilemiştir. Pandeminin süresinin bilinmemesi nedeniyle belirsizlik göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada Türkiye'de Covid-19'un işgücüne katılım oranına etkisi 01/2011-11/2019 dönemi için sadece ekonomik faktörlerin etkisi değil, belirsizliği ve eğitim düzeyinin etkisini ölçülmüştür. Ayrıca son yıllarda iş bulmanın zorlaşması ve eğitim düzeyinin önemli olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmadığından, bu etkiler farklı eğitim düzeyleri için analiz edilmiştir. Ekonomik faktörler ile işgücü arasındaki ilişkiyi belirlemek için çok değişkenli modeller (SVAR) kullanılmış ve Covid-19 salgınının etkisini analiz etmek için belirsizlik endeksi elde edilmiştir. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak için işgücü istatistikleri farklı eğitim seviyelerinde analiz edilecektir. Bu çalışma, belirsizlik endeksi ile farklı eğitim seviyelerine göre işgücüne katılım oranları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Dolayısıyla sorulması gereken soru şudur:“Türkiye'de farklı eğitim düzeylerinde belirsizlik şoklarının işgücüne katılım oranı üzerindeki etkisi nasıldır?”. Sonuçlar, böylesine bir ekonomik durgunlukta işgücüne katılım oranlarının azaldığını, işsizlik oranının ise arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The economic downturns affect the fluctuations in the labor force participation rate. The pandemic brings about many changes in different areas and the labor force participation rate is one of them. This study analyses the impact of economic uncertainty innovations on the labor force participation rate in Turkey for the period January 2011 to November 2019. We also consider different educational attainment, which consists of five categories, because finding a job gets hard in recent years and there is no academic study on whether education level matters or not in Turkey. We obtain an economic uncertainty index to analyze the effect of Covid-19 and generate multivariate models (SVAR) to determine the relationship between uncertainty and labor force participation rate. We examine labor force statistics at different educational attainment levels to understand whether there are any changes or not. Thus, the main research question is that“How is the impact of uncertainty shocks on labor force participation rate in different levels of education in Turkey?”. The results show that the labor force participation rate decreases, while the unemployment rate increases in such an economic downturn.