Arazi kullanımının toprakların organik karbon ve toplam azot içeriğine etkisi
The effects of land use on soil organic carbon and total nitrogen content
- Tez No: 760382
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YAŞAR KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, arazi kullanımı değişimlerinin Sultan Sazlığı sulak alanı ve civarı topraklardaki karbon depolama kapasitesi ve toplam azot miktarı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Sulak alandaki 5 farklı arazi kullanım şeklinden 50 cm lik silindirlerle toprak örneklemesi yapılarak ve 10 ar cm' lik derinlik kademesine ayrılmış, her derinlik kademesi için toprakların organik karbon miktarı, karbon depolama kapasitesi, hacim ağırlığı hesaplanmıştır. Ayrıca 0-20 cm ve 20-40 cm derinlikten alınan doğal yapısı bozulmuş toprak örneklerinin toplam azot miktarı belirlenmiştir. Arazi kullanımındaki değişimlerinden etkilenen toprak özellikleri; karbon depolama kapasitesi, hacim ağırlığı, organik karbon, toplam azot, toplam azot kapasitesi, karbon-azot oranıdır. Toprak derinliğindeki değişiminden etkilenen toprak özellikleri, karbon depolama kapasitesi, organik karbon, hacim ağırlığı, toplam azot, toplam azot kapasitesi, karbon-azot oranıdır. Karbon depolama kapasitesi ve organik karbon sazlık, mera ve çalılık alanlardaki topraklarda yüksek, kurugöl ve tarım alanlarında düşüktür. Toprak yüzeyinden derine doğru gidildikçe organik karbon ve karbon depolama kapasitesi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the effects of land use changes on the carbon storage capacity and total nitrogen properties of wetland soils and nearby ecosystem in the case of the Sultan Marshes. Undisturbed soil sampling were done with cylinders to depths of 0-50 cm in 5 different land use types and the organic carbon, carbon storage capacity and bulk density of soils at each land use types were calculated by dividing into 10 cm soil depths. In addition, disturbed soil samples were taken at 0-20 cm and 20-40 cm depths. And total nitrogen content of soils were analyzed. Land use change effects carbon storage capacity, soil organic carbon, bulk density, total nitrogen, total nitrogen storage capacity and carbon/nitrogen ratio. Soil properties affected by soil depts were carbon storage capacity, soil organic carbon, bulk density, total nitrogen, total nitrogen storage capacity and carbon/nitrogen ratio. Soil organic carbon and carbon storage capacity is high in marshland, rangeland and shrubland. It is low in dried lake areas and farmlands. From soil surface to the depth, soil organic carbon and carbon storage capacity decreased.