Farklı arazi kullanımlarında agregatlara bağlı karbon ile biyolojik karbon ve azot fraksiyonlarının belirlenmesi
Determining aggregate associated soil organic carbon and biological carbon fractions under different land managements
  1. Tez No: 179606
  2. Yazar: SEMA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Topraklarda organik karbon (C)' un tutulması tarım açısından son derece önemlidir. Toprakların tarımsal işlemeye açılması, organik karbon düzeyinin azalmasına bunun sonucu olarakta atmosfere salınan karbondioksit (CO2) miktarının artmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma yarı kurak bir iklime sahip olan Tokat ta yıllardır geleneksel toprak işleme yöntemiyle işlenen topraklardaki C ve Azot (N)' un fraksiyonlarındaki değişme, tarım arazisi ile doğal (mera ve orman) arazilerinden alınan toprak örnekleri incelenmiş ve bu alanlarda organik karbon ve azotun depolandığı agregat fraksiyonları ve bu fraksiyonlardaki arazi kullanımına bağlı değişimler ve bunların biyolojik karbon fraksiyonlarıyla olan (mineralize olabilen, mikrobiyal ve ayrışmaya dayanıklı havuzlar) ilişkileri belirlenmiştir. Bu amaçla her bir araziden temsil edebilecek 4 farklı örnek alma yeri seçilmiş her bir örnek alma yerinden 3 ayrı örnek alınmıştır. Böylece her bir arazi kullanımından toplam 12 adet kompose örnek alınmıştır. Toprak örnekleri 0-5, 5-15 ve 15-30 cm derinlikten alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Holding organic carbon (C) in soils is so important for agriculture. Agricultural process in soils causes to decrease organic carbon and increase carbon dioxide (CO2) quantity that release to atmosphere. The objective of this study was to determine physical and biological C and nitrogen (N) fractions under conventional tillage systems and natural ecosystems (pasture and forest) in the Tokat region, which has semi arid climate. The samples are taken from agricultural cultivated, pasture, and forest fields. The changes in aggregate fractions and biological C and N were evaluated and the relationship between fractions was presented. For this aim, 4 different sampling locations have been determined in each field and 3 different samples have been taken from each sampling location. Thus, 12 composite samples have been taken from each management. Soil samples have been taken from 0-5, 5-15, and 15-30 cm depths.