Balıkesir ilindeki köpeklerde brucella canis yaygınlığı
Prevalence of brucella canis in DOGS in Balikesir
  1. Tez No: 760466
  2. Yazar: AYBÜKE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT SAAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Brucella canis, kedi, köpek ve diğer karnivorlarda bruselloza yol açan zoonotik bir mikroorganizmadır. Bulaşıcı bir hastalık olan B.canis, teşhis ve tedavinin yeterli olmaması nedeniyle günümüzde damızlık köpek yetiştiriciliğinde, evcil hayvan bakımı ve sokak hayvanları açısından önem taşımaktadır. Brusellozis dünya çapında yaygın bir enfeksiyon olduğu için, hastalığa karşı gerek köpeklerde gerekse insanlarda aşı bulunmaması, üzerinde durulması gereken bir konudur. Enfeksiyon pek çok sistem ve dokuda belirtilere neden olur veya gizli seyreder. Klinik belirtilere bakılmaksızın hastalığın kesin teşhisi etken izolasyonu ile yapılır. Tedavi ile kesin başarı sağlanamadığından dolayı koruma ve korunma tedbirleri insan ve hayvan sağlığı için alınması gereken önlemlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada Balıkesir ilinde yaşayan sokak hayvanlarında (köpek), Brucella canis enfeksiyonunun yaygınlığının araştırılması amaçlanmıştır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine 2019-2020 yılları arasında kısırlaştırma amaçlı getirilen ve sokakta yaşayan farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki köpeklerden elde edilen kan numunesi materyal olarak kullanıldı. Kan serumlarının analizleri için Dog brucella antibody (IgG) ELISA (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay) kit ve Canine (brucella Ab IgG) ELISA Kiti kullanıldı. Daha sonra verilerin istatistiki analizinde ki–kare testi kullanılarak ayrı ayrı değerlendirildi ve bağımsız iki grup ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanıldı. Çalışma sonucunda toplanan 114 numune içerisinden 11'i serumlarda hemoliz gerçekleşmesi nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. En direkt ELISA ve competatif ELISA yöntemi ile 90 numune analiz edildi. Test edilen 90 adet numuneden 79'unda antikor bulunamadı. Geri kalan 11 numunede antikor tespit edildi ve son 18 ayda sokak köpeklerinin brucella mikroorganizmasına maruz kaldığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Brucella canis is a zoonotic microorganism that causes brucellosis in cats, dogs and other wild carnivores. B.canis, which is a contagious disease, stil maintains its importance in brood dog breeding, pet care and stray animals today due to inadequate diagnosis and treatment. Since brucellosis is a world wide infection, the lack of vaccination against the disease in both dogs and humans is an is sue that needs to be emphasized. The infection causes symptoms or is latent in many systems and tissues. Regardless of clinical signs, the final diagnosis of the disease is made by isolation of the causative agent. Since successisn't achieved definitely with treatment, protection, and protection measures are the leading measures to be taken for human and animal health. In this study, it was a imed to investigate the prevalence of Brucella Canis infection in stray animals (dogs) living in Balıkesir province. Blood samples obtained from dogs of different ages, races, andgenders, which were brought to Balıkesir Metropolitan Municipality Stray Animals Temporary Nursing Home and Rehabilitation Center for neutering between 2019- 2020, were used as material. Dog brucella antibody (IgG) ELISA (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay) kit and Canine (brucella Ab IgG) ELISA Kit were used for the analysis of blood sera. Then, they were evaluated separately utilizing the chisquare test in the statistical analysis of the data and the significance test of the difference between the mean of the two in dependent groups was used. As a result of the study, 11 of the 114 collected samples were excluded from the study because they had hemolysis in the sera. 90 samples were analyzed by the most direct ELISA and competitive ELISA methods. Antibodies were not found in 79 of 90 samples tested. Antibodies were detected in the remaining 11 samples and it was concluded that stray dogs were exposed to brucella microorganisms in the last 18 months.