Adölesanlarda beslenme durumunun ve alışkanlıklarının saptanması
Determination of nutritional status and habits in adolescents
  1. Tez No: 760465
  2. Yazar: UĞUR ULUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Adölesan dönem büyüme ve gelişmenin hızlandığı, insan hayatında kalıcı durumların ve alışkanlıkların kazanıldığı önemli bir dönemi kapsar. Bu dönemdeki beslenmenin de bu durumda büyük payı bulunur. Bu çalışma adölesan bireylerin beslenme durumlarının ve alışkanlıklarının saptanması amacıyla Gaziantep il merkezi, Şehitkamil ilçesinde ikamet eden 92 kız, 108 erkek olmak üzere toplamda 200 adölesan bireyle çalışılmıştır. Çalışmada yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Uygulanan ankette antropometrik ölçümler ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorulara yer verilmiştir. Verilerin analizleri SPSS 26 programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence period covers an important period in which growth and development accelerate and permanent situations and habits are acquired in human life. Nutrition in this period also plays a big role in this situation. This study was conducted with a total of 200 adolescent individuals , 92 girls and 108 boys, residing in Gaziantep city center, Şehitkamil district, in order to determine the nutritional status and habits of adolescent individuals. A face-to-face survey was conducted in the study. In the applied questionnaire , questions about anthropometric measurements and nutritional habits were included. Analysis of the data was done in SPSS 26 program.