Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki BY936 numaralı şiir mecmuası ve MESTAP'a göre muhteva tablosu
The poem journal numbered BY936 at konya region manuscripts library and content table according to MESTAP
  1. Tez No: 760543
  2. Yazar: SEVGİ LİMON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 856
Özet
Bu çalışma, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki BY936 numaralı mecmuanın transkripsiyonlu metni, içindeki şiirlerin kaynaklarla karşılaştırılması ve MESTAP'a göre muhteva tablosundan oluşmaktadır. Mecmuada biri eski diğeri yeni rakamlarla yazılmış iki varak numarası vardır. Eski numara 58. varaktan başladığından eksik görünen mecmua, yeni numaralara göre 115 varaktır. Yazılar harekesiz ve nesih (birkaç varakta talik ve nestalik) tarzda yazılmıştır. Mürettip ve tertip tarihiyle ilgili bir bilgi yoktur. Şairlerin yaşadıkları yüzyıllar ve tarih şiirleri göz önüne alındığında mecmuanın 17. yüzyıldan sonra derlenmiş olabileceği düşünülmektedir. Mecmuada 577 şiir bulunmaktadır. Bunlardan 457'si tespit edilen 115 şaire ait olup 121'inin şairi tespit edilememiştir. Tespit edilebildiği kadarıyla en fazla 16.yüzyıldan olmak üzere 13, 14, 15 ve 17. yüzyıldan şairlerin şiirleri bulunmaktadır. Şiirlerin çoğunluğu dini/ tasavvufi niteliktedir. Hem Halk Edebiyatı hem Divan Edebiyatı nazım şekli ve türlerinde şiirler bir arada yer almaktadır. Şiir, şair ve tür açısından zengin olan, meşhur şairlerin kaynaklarda yer almayan şiirlerini barındıran ve kaynaklardaki eksiklikleri tamamlayan mecmua, ilgili alanlara katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the transcripted text of the“mecmua”numbered BY936 in the Konya Regional Manuscripts Library, the comparison of the poems in it with the sources and the table of contents according to MESTAP. There are two leaf numbers in the“mecmua”, one written with old numbers and the other with new numbers. The“mecmua”, which seems incomplete since the old number starts from the 58th leaf, is 115 pages according to the new numbers. The texts are written unpointed and nesih (talik and nestalik in a few leaves). There isn't information about the compositor and the history of the arrangament. Considering the centuries in which the poets lived and their history poems, it is thought that the“mecmua”may have been compiled after the 17th century. There are 577 poems in the“mecmua”. Of these, 457 belong to 115 identified poets and 121 of them could not be identified. As far as can be identified there are poems of poets (mostly from the 16th century) who lived in 13th, 14th, 15th and 17th centuries. Most of the poems are of religious-mystical nature. Poems in the verse form and type of both Folk Literature and Divan Literature are located together. The“mecmua”, which is rich in terms of poetry, poets and genres, contains the poems of famous poets that are not included in the sources, and completes the deficiencies in the sources, is capable of contributing to the relevant fields.