Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki 1479, 1591,2752,3005 numaralı şiir mecmualarının tanıtımı ve 2752,3005 numaralı mecmuaların metni
Introducing the 1479, 1591, 2752, 3005 numbered poem of mecmuas and the text of 2752, 3005 numbered mecmua in the library of Konya Bölge Yazma Eserler
- Tez No: 217537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Çalısmamızda Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde yer alan 1479, 1591, 2752, 3005 numaralı mecmuaların tanıtımını ve 2752, 3005 numaralı mecmuaların metnini hazırladık. Hazırladığımız metinden sonra mecmuadaki siirleri divanlardaki siirlerle karsılastırdık. 1491 numaralı mecmua 196 varaktan olusmaktadır. Toplam 43 saire ait 88 siir bulunmaktadır. 1591 numaralı mecmua 60 varaktan olusmaktadır. Toplam 43 sairden 50 siir bulunmaktadır. 2752 numaralı mecmuanın metnini hazırlayıp divanlarla karsılastırdık. Mecmuada imla hatlarının çokluğu dikkat çekmektedir. Divan siirlerinin yanı sıra halk siiri örneklerine de rastlamaktayız. Bu mecmuada toplam 31 saire ait siir bulunmaktadır. 3005 numaralı mecmuanın da metnini hazırlayıp divanlarla karsılastırdık. Bu mecmuada mevlevi sairlerin siirleri oldukça fazla yer verilmistir. Bu mecmuada toplam 125 saire ait farklı siirler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work , we preapared an introducing of the 1479, 1591, 2752, 3005 numbered mecmuas and the text of the 2752, 3005 numbered mecmuas.After the text we preapared ,we made a comparision between the poems in the mecmua and the poems in divan. 1491 numbered mecmua consists of 196 varak . There are 88 poems which are the works of 43 poets. 1591 numbered mecmua consists of 60 varak .There are 50 poems which are the works of 43 poets. We preapared the text of the 2752 numbered mecmua and compared it with the divan .The remarkable point is that there are lots of spelling mistakes. We can see some samples of the public poems except divan poems. In this mecmua, there are 260 poems which are the works of 31 poets. We preapared the text of the 3005 numbered mecmua and compared it with divans . There are many poems of the Mevlevi poets in this mecmua. There are diffrent poems which are the works of 125 poets in this mecmua.