COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının algıladıkları sosyal damgalanma düzeylerinin yalnızlık ve tükenmişlik ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social stigma perceived by healthcare professionals and loneliness and burnout during the COVİD-19 pandemic period
  1. Tez No: 760579
  2. Yazar: SEVDE ASLANGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının algıladıkları sosyal damgalanma ile yalnızlık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde alışan 300 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara Sosyo-demografik Veri Toplama Formu, Sosyal Damgalanma Algısı Ölçeği De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği ve Koronavirüs Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket program kullanılarak yapılmış, bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların Sosyal Damgalanma Algısı Ölçeği toplam puanının arttıkça, De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği toplam puanının arttığı tespit edilmiştir. Katılımcılardan COVID-19 ile temas edenler etmeyenlere göre Koronavirüs Tükenmişlik Ölçeği'nden daha yüksek puan almıştır. Cinsiyet karşılaştırmasında erkek sağlık çalışanlarının duygusal yalnızlık ve toplam De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği puanlarının kadın sağlık çalışanlarına oranla anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Sağlık çalışanlarının yaşı arttıkça Koronavirüs Tükenmişlik Ölçeği puanları azalmıştır. Ölçekler arası ilişkiye bakıldığında Sosyal Damgalanma Algısı Ölçeği puanları arttıkça De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği puanları artmıştır. Sonuç olarak COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının sosyal damgalanma, yalnızlık ve tükenmişlik yaşadıkları bulunmuş ve bu kavramların birbiri ile ilişkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-sectional and relational study in order to examine the relationship between the social stigma perceived by healthcare professionals and their levels of loneliness and burnout during the COVID-19 pandemic period. The sample of the study consisted of 300 healthcare professionals working in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Socio-demographic Data Collection Form, Social Stigma Perception Scale, De Jong Gierveld Loneliness Scale and Coronavirus Burnout Scale were applied to the participants in the study. Statistical analyzes were made using a package program called SPSS (IBM SPSS Statistics 24), frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings. As a result of the study, it was determined that as the total score of the participants on the Social Stigma Perception Scale increased, the total score of the De Jong Gierveld Loneliness Scale increased. Among the participants, those who were not in contact with COVID-19 scored higher on the Coronavirus Burnout Scale than those who did not. In the gender comparison, emotional loneliness and total De Jong Gierveld Loneliness Scale scores of male healthcare professionals were significantly higher than female healthcare professionals. As the age of healthcare workers increased, the scores of the Coronavirus Burnout Scale decreased. Considering the relationship between the scales, the De Jong Gierveld Loneliness Scale scores increased as the Social Stigma Perception Scale scores increased. As a result, it was found that health workers experienced social stigma, loneliness and burnout during the COVID-19 pandemic period, and the relationship between these concepts was determined.