Çok rezervuarlı sistemlerin geliştirilmiş çok amaçlı genetik algoritma ile optimizasyonu
An improved multiobjective genetic algorithm for multireservoir systems optimization
- Tez No: 760611
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada çok amaçlı çok rezervuarlı sistemlerin işletme planlarının, genetik algoritmalar kullanılarak optimizasyonu amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma baskın olamayan sıralamalı genetik algoritma kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma üç temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada Matlab programı kullanılarak optimizasyon modeli oluşturulmuştur. İkinci aşamada önceden çözülmüş ve tanınmış bir probleme uygulayarak yeni oluşturulan kodun etkinliği ve verimliliği doğrulanmıştır. Son aşamada ise oluşturulan model kullanılarak ABD'deki North Platte Nehri Havzası'ndaki rezervuar sistemi için yıllık işletme planı optimize edilmiştir. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen sonuçlar gerçek işletme verileri ile karşılaştırılarak çok amaçlı genetik algoritmanın çalıştırılması ile çok alternatif elde edilerek daha fazla enerji üretimi sağlanmıştır. Sonuç: Elde edilen sonuçlara göre baskın olamayan sıralamalı genetik algoritmanın, çok rezervuarlı sistemlerin işletme planlarının oluşturmasında güçlü bir alternatif olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to develop a multi-objective optimization algorithm to optimize the operating plan of a multi reservoir system with multiple objectives. Method: This study was carried out using a non-dominated sorting genetic algorithm. In the first step, an optimization model was developed using Matlab. In the second step, the efficiency of the developed model was verified by application to a benchmark problem. In the last step the developed model was used to optimize the yearly operating plan for the reservoir system in the North Platte River Basin in Wyoming, USA. Findings: Based on the on the results obtained by the model and real operations data, the used model provides multiple alternatives in a single run of the model and more hydroelectric power is generated using these alternatives. Results: According to the obtained results, the non-dominated sorting algorithm is a powerful alternative to derive operating plans for multi reservoir systems.