The feasibility study for an enhanced geothermal system application in Dikili-Izmir region
Dikili-İzmir bölgesinde geliştirilmiş jeotermal sistemi uygulaması için fizibilite çalışması
- Tez No: 446868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL EMRE ARTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye için enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın sürdürülebilir bir yolu jeotermal kaynakların elektrik üretimine katkısının arttırılması olabilir. Bu çalışmada, kızgın kuru kaya sistemlerinin bugüne kadar Türkiye'de değerlendirilmeyen potansiyeli, İzmir-Dikili jeotermal sahası örneğiyle, elektrik ve ısı üretimi için önerilmektedir. İzmir-Dikili jeotermal sahası, sıcaklıkları 30 °C ile 100 °C arasında değişen sıcak su kaynakları ile günümüzde sadece konut ve sera ısıtma amaçlı kullanılmaktadır. Bu çalışmada, alandaki Yuntdağ volkanitlerinin oluşturduğu hidrotermal rezervuarın yanı sıra Kozak kızgın kuru kaya rezervuarından da ısıtma ve elektrik üretme amaçlı faydalanabileceği görülmüştür. Monte Carlo simülasyonu kullanılarak yapılan kaynak değerlendirmesi çalışmaları sonucunda, sahanın yerinde net elektrik gücü, %90 olasılıkla, Kozak kızgın kuru kaya sisteminden 8 MWe; Yuntdağ hidrotermal rezervuarından 30 MWe olarak hesaplanmıştır. Benzer şekilde sahanın yerinde net ısıl gücü, %90 olasılıkla, Kozak sisteminden 150 MWt ve Yuntdağ sisteminden 850 MWt olarak hesaplanmıştır. Rezervuarların birim hacimlerinden elde edilebilecek net ısıl güç ve elektrik güçleri karşılaştırıldığında, %90 olasılıkla, Kozak sisteminin Yuntdağ sisteminin sırasıyla 2.6 ve 3.8 katı üretim yapabileceği görülmüştür. Bu hesaplamalarda sonuca en çok etki eden ilk üç verinin rezervuar alanı, rezervuar sıcaklığı ve kurtarma faktörü olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçların sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi, korunan karbondioksit miktarı ve doğal gaz gibi ithal edilen enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının azaltılmasının ülke ekonomisine etkisi şeklinde yapılmıştır. Bu çalışma önceki çalışmalardan farklı olarak Kozak kızgın kuru kaya sistemini, Yuntdağ hidrotermal sistemiyle dört farklı üretim durumu üzerinden kıyaslar. Ayrıca daha önce bu alanda yapılan çalışmalardan farklı olarak elde edilen sonuçları sürdürülebilirlik kavramı üzerinden değerlendirir.
Özet (Çeviri)
For Turkey, one sustainable way to increase the clean energy share in the power generation can be the utilization of geothermal resources as they are abundant, reliable, domestic and able to provide base load. This study aims to investigate the untapped potential of hot dry rock systems to generate power. Dikili-İzmir geothermal field is selected as a case study with four different production scenarios. Accessible resource base and recoverable heat energy are calculated by employing a probabilistic approach- Monte Carlo simulation. The sensitivity analysis is done for the input reservoir parameters on heat potential. İzmir-Dikili geothermal field, having numerous hot springs with changing temperature from 30 °C to 100 °C, is currently only being utilized for district heating and greenhouse heating. In this thesis, in addition to the hydrothermal Yuntdağ volcanites system, Kozak hot dry rock system is suggested for direct and indirect utilization. Based on the existing accessible resource base and recoverable heat in place calculations, with 90% probability, the net electrical power can be produced from Kozak system is 8 MWe and from Yuntdağ reservoir, it is 30 MWe. Similarly, with 90% probability, the amount of net thermal power can be produced from Kozak system is 150 MWt whereas Yuntdağ volcanites is capable of producing 850 MWt. When unit volume of reservoirs are considered, with 90% probability, Kozak can produce 3.8 times of what Yuntdağ can produce in terms of electricity generation. For net thermal power, Kozak can produce 2.6 times of Yuntdağ. Sensitivity analysis showed that reservoir area, rock-fluid temperature and recovery factor, ranked as top three among the seven input parameters, have the greatest impact on net power output. Sustainability attributes of the discussed cases are evaluated in terms of saved CO2 amount and saved money by employing a domestic energy source rather than an imported one. The present work extends the previous work by considering hot dry rock systems as an alternative reservoir. Further, none of the previous geothermal resource assessment studies highlight the sustainability attributes but present study analyzes them in an economical and environmental point of view.