Package-size level demand for carbonated soft drinks and its implications on market power
Paket büyüklüğü seviyesinde gazlı içecek talebi ve piyasa gücü üzerindeki çıkarımları
  1. Tez No: 760615
  2. Yazar: MERVE ÖZBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. BENAİSSA CHİDMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas Tech University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, üretici düzeyinde gazlı meşrubat (CSD) talebini ve pazar yapısını iki toplama düzeyi olan marka düzeyi ve şişe boyutu düzeyinde, bulgu ve çıkarımlarını karşılaştırarak analiz etmektedir. Talebi tahmin etmek için BLP (1995) yaklaşımını kullanıyoruz ve elde edilen tahminleri CSD markalarının pazar gücünü değerlendirmek için kullanıyoruz. Bertrand Nash ve müşterek kâr maksimizasyonu olmak üzere iki fiyatlandırma davranışı, iki toplama düzeyi altında değerlendirilir. Toplama düzeyi, CSD'lerin talep tahminlerinin çıkarımlarını değiştirir. Talep tarafı şişe boyutu düzeyindeki ampirik sonuçlar, gelir ve hanedeki çocuk sayısına göre ayrıştırıldığında fiyat, kalori ve kafein içeriği için marka düzeyi ile aynı yönlü etkileri ima etmemektedir. Örneğin, düşük gelirli haneler, marka düzeyinde CSD fiyatlarına orta ve yüksek gelirli hanelere göre daha az duyarlıdır. Buna karşılık, şişe boyutu düzeyinde, yüksek gelirli haneler diğer gelir kategorilerine göre fiyata daha az duyarlıdır. Esneklikler açısından, şişe boyutu seviyesinin kendi fiyat esneklikleri, marka seviyesindekilerden daha esnektir. Ayrıca, her iki düzeyde de çapraz fiyat esneklikleri, tüketicilerin bir miktar marka sadakatine sahip olduğunu ve lider markaların değişikliklerine daha duyarlı olduklarını göstermektedir. Fiyatlandırma davranışları için sonuçlar, piyasa gücünün bir ölçüsü olan Lerner endeksinin fiyat seviyelerine oldukça duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, toplam marka düzeyinde talep tahminlerini kullandığımızda, daha gerçekçi olan, bölünmüş şişe boyutu düzeyini kullandığımızdan kar yüzdesi daha yüksektir. Dolayısıyla, fiyatların daha doğru olmasından dolayı, şişe boyutu seviyesi tahmin için daha doğru olabilir. Bu nedenle, markaların fiyatları şişe boyutu düzeyinde olduğunda pazar gücü değerlendirmesi daha doğru olabilir. Vuong'un (1989) test sonuçları, Coca-Cola Co., PepsiCo ve Dr Pepper Snapple Group'un, Bertrand-Nash'in fiyatlama davranışında, gizli fiyat davranışını reddederek rekabet ettiğini göstermektedir. Bertrand-Nash oyunu, marka düzeyinde %40 ile %62 arasında, şişe boyutu düzeyinde ise %20 ile %39 arasında değişen Lerner endeksleri vermektedir. Sonuçlarımız, diğer yazarların, yüksek Lerner endeksinin fiyatların gizli anlaşmalarından değil, ürün farklılaştırması ve reklamcılık gibi fiyat dışı rekabetin bir neticesi olduğu yolundaki sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes manufacturer-level carbonated soft drinks (CSDs) demand and market structure at two aggregation levels: brand level and bottle-size level by comparing their findings and implications. We use the BLP (1995) approach to estimate the demand and use the resulting estimates to evaluate market power for CSDs brands. Two pricing conducts, namely Bertrand Nash and joint-profit maximization, are assessed under the two aggregation levels. Aggregation level changes the implications of CSDs demand estimates. Demand-side empirical results for the bottle-size level do not imply the same directional effects as the brand level for the price, calorie, and caffeine contents when decomposed by income and the number of children in the household. For example, low-income households are less sensitive to CSDs prices at the brand level than middle-income and high-income households. In contrast, at the bottle-size level, highincome households are less price-sensitive than other income categories. In terms of elasticities, the bottle-size level's own-price elasticities are more elastic than those at the brand level. Furthermore, at both levels, cross-price elasticities show consumers have some brand loyalty and are more responsive to the leading brands' changes. For the pricing conducts, the results suggest the Lerner index, a measure of the market power, is quite sensitive to the price levels. Hence, when we use the demand estimates at the aggregate brand level, the percentage markups are higher than when we use the disaggregated bottle-size level, which is the more realistic one. Hence, the bottle-size level can be more accurate for the estimation because of having more accurate prices. Therefore, the market power assessment might be more accurate when the brands' prices are at the bottle-size level. Vuong's (1989) test results indicate that the Coca-Cola Co., PepsiCo, and Dr Pepper Snapple Group compete in Bertrand-Nash's pricing conduct, rejecting the collusive price behavior. The Bertrand-Nash game yields Lerner indices that vary between 40% and 62% at the brand level and 20% and 39% at the bottle-size level. Our results support other authors' conclusion that the high Lerner index is not due to Texas Tech University, Merve Ozbag, May 2021 vi prices' collusion, but rather an implication of non-price competition, such as product differentiation and advertising.