Küçük yaş grubu basketbolcularda farklı kuvvet antrenmanı yöntemlerinin şut performansı üzerine etkisi
The effect of different strength training methods on SHOOT performance in minor age group basketball players
  1. Tez No: 760614
  2. Yazar: ŞERAFETTİN CANBERK ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE AYDIN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Basketbol ülkemizde en popüler spor dallarından biridir. Milli takımımızın ve kulüp takımlarımızın son yıllarda elde ettiği başarıların bir sonucu olarak basketbol branşı taraftar kitlesini artırmış ve popüler spor dalları arasında yerini almıştır. Basketbol kuvvet, hız, hareketlilik, koordinasyon ve dayanıklılık gibi temel motorik özelliklerin tamamını gerektiren bir spordur. Tüm sporlarda olduğu gibi basketbolda da temel motor becerilerin geliştirilmesi uygulamalı antrenmanların vazgeçilmez bir parçasıdır. Sportif başarı temelinde temel motor becerilerin geliştirilmesi ön koşullardan biridir. Bunun en önemli kısmı kuvvet ve kuvvet antrenmanıdır. Bu çalışmada 12-14 yaş arasındaki erkek basketbolcularda kuvvet gelişimi için farklı antrenman yöntemleri uygulamalarının farklı bölgelerdeki şut performanslarının etkileri araştırılmıştır. Sporcuların fiziksel ölçümleri ile şut performans ölçümleri yapılmıştır.Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analizler yapılmıştır.Normalizasyon testleri yapılarak verilerin dağılımları incelenmiştir. Verilerin dağılım türlerine göre istatistiki yöntem belirlenmiştir. Normal dağılımda parametrik testler olan T-testi ve ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) testi tasarlanmıştır. Normal olmayan dağılımlarda da non-parametrik testler olan Mann Whitney-U ile Kruskal Wallis testleri tasarlanmıştır. İki bağımsız değişken incelendiğinde T-testi, Wilcoxon veya Mann Whitney-U testleri, ikiden fazla bağımsız değişkenlerde de ANOVA ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the changes in the ecological and socio-cultural structure of our country, it is seen that families prefer mass sports to make their children do sports. It is recommended to start sports at an early age, as sports play an important role in the versatile development and socialization of children. Basketball is one of the most popular sports in our country. As a result of the success of our national and club teams in recent years, the basketball branch has increased its fan base and has taken its place among the popular sports branches. Basketball is a sport that requires all basic motor features such as strength, speed, mobility, coordination and endurance. As in all sports, the development of basic motor skills is an indispensable part of practical training in basketball. Developing basic motor skills on the basis of athletic success is one of the prerequisites. The most important part of this is strength and strength training. This study focuses on different training methods for strength development in male basketball players aged 12-14. The effects of training methods on different shooting performances were investigated. Tests were made according to their biomotor skills and physically skills. Statistical methods were applied. Analyzes were made using the SPSS 26.0 program and the results were evaluated. The distribution of the data was examined by performing normalization tests. tests were applied according to the number of participants. The statistical method was determined according to the distribution types of the data. T-test and ANOVA (One Way Analysis of Variance) test, which are parametric tests in normal distribution, were designed. Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were also designed for non-normal distributions. T-test, Wilcoxon or Mann Whitney-U tests were used when two independent variables were examined, and ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for more than two independent variables.