Atlar ve insan (Belgesel Film)
Horses and human (Documenrty Movie)
- Tez No: 760633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜRSOY ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Anadolu içinde barındırdığı insanları, canlıları, doğal güzellikleri, mirasları ve turizmi ile yaşaması elverişli ülkelerden biridir. Ülkenin batıdan doğuya, kuzeyden güneye birçok kesiminde çeşitli yaşam şekilleri vardır. Bu yaşam hareketliliği geçmişin de getirileriyle farklı gelenekler ve kültürlerle görülebilmektedir. Anadolu'nun üç tarafının denizlerle çevrili oluşu, Afrika ve Avrupa arasında karadan, denizden kolayca bağlantı kurulabilmesi bu topraklarda medeniyetler kurulabilmesinde büyük rol oynamaktadır. Yunan, Mısır ve Ege medeniyetlerine yakın olması bu medeniyetlerden etkilenmesine neden olmuştur. Göç ve istila amaçlı gelen uygarlıklar kendi kültürlerini de Anadolu topraklarına taşımıştır. Kültürle birlikte Anadolu'da bulunmayan birçok canlı türü de Anadolu topraklarıyla tanışmıştır. Türkiye barındırdığı canlı nüfusu açısından zengin bir ülkedir. Özellikle içinde barındırdığı hayvan nüfusu bakımından en önemli hayvan at olmuştur. Atlar eski Türklerin en önemli ve en saygı değer hayvanlarıdır. Geçmişte at sırtlarında hayatlarını sürdüren Türkler, at sırtlarında doğmuş, savaşmış ve ölmüşlerdir. Bu belgesel filmde atların günümüz Türkiye'sinde insanlarla olan ilişkisi, bu ilişkiyle oluşan değerin nasıl devam ettiği ele alınmıştır. Filmde katılımcı olacak bilirkişi ve at sahiplerinin, atları meslek ve hobi olarak kullanması konu edilmiştir. Böylelikle belgesel, katılımcı olarak katılan insanların kendi atları ile günümüzde kullanım alanlarının ve insanlarla olan ilişkilerinin önemini vurgulamaktadır. Atların yaşam alanları, kişilerin özel çiftliklerine ve hipodroma gidilerek aşamalarıyla izleyiciye aktarılmaktadır. Bu belgesel film ile geçmiş yıllardan beri hayatımıza dahil olmuş bu canlıların değerinin nasıl korunduğunu ve hangi yönlerden korunamadığını katılımcı konuşmacıların deneyimleri ele alınarak izleyiciye aktarması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia is one of the most convenient countries to live in with its people, creatures, natural beauties, heritage and tourism. There are various forms of life in many parts of the country from west to east, from north to south. This life mobility can be seen with different traditions and cultures with the returns of the past. The fact that Anatolia is surrounded by seas on three sides and that there is an easy connection between Africa and Europe by land and sea play a major role in the establishment of civilizations in these lands. Being close to Greek, Egyptian and Aegean civilizations caused it to be influenced by these civilizations. Civilizations that came for migration and invasion brought their own cultures to Anatolian lands. Along with the culture, many living species that were not found in Anatolia were also introduced to the Anatolian lands. Turkey is a rich country in terms of its population. Especially in terms of the animal population it contains, the most important animal has been horses. Horses are the most important and most respected animals of the ancient Turks. Turks, who lived on horseback in the past, were born on horseback, fought and died. In this documentary film, the relationship between horses and humans in today's Turkey and how the value created by this relationship continues. The subject of this documentary is the use of horses as a profession and hobby by experts and horse owners who will participate. Thus, the documentary emphasizes the importance of people participating as participants, their use of their horses today, and their relations with people. The living spaces of the horses are conveyed to the audience in stages by going to the private farms of the individuals and the hippodrome. With this documentary film, it is aimed to convey to the audience how these creatures, which have been included in our lives for years, preserve their value today and in what ways they do not, by discussing the knowledge and experiences of the participant speakers.