Konya şehir içi otelleri iç mekan tasarımında mekansal algı ve kimlik
Spatial perception and identity in konya city hotels interior design
  1. Tez No: 760632
  2. Yazar: SAADET ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
“Konya Şehir İçi Otelleri İç Mekan Tasarımında Mekansal Algı ve Kimlik”konulu yüksek lisans tezinde, mekânsal algı ve kimlik kavramlarının üzerinde durularak bir otelin tasarımını etkileyen genel faktörler ve otel iç mekanlarının tasarlama ilkeleri doğrultusunda, belirlenen üç adet şehir içi otel örneğinde incelenerek, oluşan kimliklerin kullanıcı algısına etkisi araştırılmıştır. Otellerin oluşturduğu kimliklerin mekana yansıtılmasının kullanıcı algısındaki yeri ve önemi araştırmanın temel amacı olup, kimlik ve algının bir bütünlük ile mekana yansıtılması, tezin konusu için önemli bir değer oluşturmaktadır. Beş bölümden oluşan tez çalışmasında, birinci bölümünde konu ile ilgili giriş niteliği taşıyan çalışmanın konusu, amacı ve tezin içeriği sunulmaktadır. İkinci bölümünde konaklama tesisleri ve otel işletmeleri üzerinde durularak otel mekan tasarımınıda nitelik, oluşum, yerleşim ve kullanım amacına göre sınıflandırılması ele alınmaktadır. Üçüncü bölümünde mekanların oluşumu, oluşan mekanların kullanıcılar tarafından algılanması ve algılanmanın sonunda kazanılan kimlik üzerinde durularak kavramlar açıklanmaktadır. Dördüncü bölümünde Konya ilinde son dönemde inşa edilen Novotel, Bayır Diamond Hotel ve Grand Millennium Hotel örneklerinin mekan tasarımları incelenerek, aynı amaca hizmet eden fakat farklı tasarımları ile göze çarpan otellerin kullanıcı algısında oluşan kimlikleri tespit edilmektedir. Tezin, sonuç bölümünde incelenen otellerin mekânsal algı ve kimlik konuları üzerinde durularak kimliği oluşmuş otellerin nasıl algılandığı açıklanmakta ve kimliğini kazanmış mekanın öne çıkan özellikleri üzerinde durularak tez çalışması sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Candidates with spatial Perceptual Design and identity in the“Konya Inner City Hotel”, their own designs were considered on the general appearance and in themselves, their own designs were generally considered in the general design and inside, their personalities were thoughtfully thought within the hotel within three cities, and three inner city identities were considered in their identities. it looks fine inside the hotel. user perception was investigated. Reflecting the place and point of view where the personalities of the hotels should be reflected in the space, reflecting an important value for the thesis. In the thesis study, which consists of five parts, the first part of the thesis is an introduction to the subject, the subject of the study, the aim and the content of the thesis are presented. In the second part, accommodation facilities and hotel businesses are emphasized and the classification of hotel space design according to quality, formation, location and purpose of use is discussed. In the third part, the concepts are explained by emphasizing the formation of the spaces, the perception of the created spaces by the users and the identity gained at the end of the perception. In the fourth part, the spatial designs of the Novotel, Bayır Diamond Hotel and Grand Millennium Hotel examples, which were built recently in Konya, are examined, and the identities formed in the user perception of the hotels that serve the same purpose but stand out with their different designs are determined. In the conclusion part of the thesis, the spatial perception and identity issues of the examined hotels are explained, and how the hotels that have formed their identity are perceived, and the thesis study is concluded by emphasizing the prominent features of the place that has gained its identity.