Polimerik janus nanoparçacıkların morfolojileri üzerine yüzey aktif maddelerin etkisi
Effects of surfactants on the morphology of polymeric janusnanoparticles
- Tez No: 760641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kolloidal polimerik parçacıklar, birçok farklı araştırma alanlarında kapsamlı olarak incelenmiştir. Ancak son yıllarda küresel yapıya sahip kolloidler dışında, bir diğer önemli gelişme de Janus parçacıklar üzerine yapılan çalışmalardır. Janus, farklı yönlere bakan iki yüze sahip antik Roman tanrısıdır. Bu nedenle, iki farklı kimyasal/fiziksel bölgeye sahip partiküller Janus partikül olarak adlandırılırlar. İlk Janus benzeri yapılar 1985 yılında Lee ve arkadaşları tarafından rapor edilmiştir. Casagrande, 1988 yılında hidrofilik ve hidrofilik grupları içeren küresel parçacıkları tanımlamak için“Janus parçacıklar”terimini kullanmıştır. Bu çalışmada polistiren/tert-butil akrilat parçacıklar tek basamaklı emülsiyon polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Parçacıkların sentezi sırasında farklı yüzey aktif maddeler kullanılarak nanopartiküllerin morfolojileri üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, yüzey aktif madde türü ile Janus morfolojisinin kontrol edilebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The colloidal polymeric particles are extensive in many different research areas. But in recent years, apart from the global cholloids, another major development is on Janus particles. Janus is the ancient Roman god with two faces facing different directions. Therefore, particles with two different chemical/physical regions are called Janus particles. The first Janus-like structures were reported in 1985by Lee et all. Casagrande used the term“Janus paticles”in 1988 to describe spherical particles containing hydrophilic and hydrophobic groups. In this study, polystyrene/ter-butyl acrylate particles were synthesized by one-pot emulsion polymerization. The effects on the morphology of nanoparticles were investigated by using different surfactants during the synthesis of the particles. As a result, it has been observed that the Janus morphology can be controlled by the type of surfactant.